Karakteristikat e zhvillimit shoqeror te femijes

0 0

Fëmija nga lindja pëson ndryshime të shumta jo vetëm në fizik por edhe në fusha të ndryshme, duke përmendur këtu edhe atë sociale.

Cilat janë ndryshimet kryesore të bebes?

0-3 muajsh

Fëmija  reagon ndaj stimujve, tregon interes dhe kuriozitet, qesh me lehtësi.

3-6 muajsh

Bebi mund të kuptojë çfarë mund të ndodhë dhe përjeton zhgënjim nëse gjëja që pret nuk ndodh. Ai e tregon zhgënjimin nëpërmjet shqetësimit.

 7-9 muajsh

Foshnja preferon të ketë njerëz rrotull dhe të ketë vëmendjen e tyre. Ajo i shpreh emocionet si gëzim, frikë, zëmërim dhe habi duke ju përshtatur sjelljes së të tjerëve.

9-12 muajsh

Bebi juaj tani është shumë e lidhur me atë që kujdeset për të dhe mund të frikësohet nëse i afrohet dikush tjetër. Rreth moshës 1 vjeç, ai i shpreh emocionet me qartë.

12-18 muajsh

Fëmija vëzhgon mjedisin pa frikë, kjo siguri i vjen nga njerëzit përreth. Ata janë për të siguria e folesë së vet. Ndërkohë që e njeh më mirë mjedisin rrotull vetes, dhe ka më shumë besim në vetvete.

18-36 muajsh

Fëmijët në këtë moshë përjetojnë shumë ankth sepse kuptojnë se janë të ndarë nga kujdestarët e tyre. Nëna dhe babai ikin në punë, merren me punë në shtëpi dhe nuk janë gjithë kohën me ta pranë. Ata përpiqen të shmangin ankthin e shkaktuar nga kjo ndarje duke u identifikuar me të rriturit në lojërat e tyre (unë jam babi, unë jam doktoresha, unë jam shitësja, unë jam polici). Nëse nëna e babai i japin fëmijës së tyre dashuri, besim dhe siguri në mënyrë të pandërprerë, fëmija do të zhvillojë ndjesinë që bota, veçanërisht ajo e njerëzve, është një vend i sigurt, se njerëzit janë të mirë dhe dashamirës. Nëse prindërit dhe kujdestarët e refuzojnë fëmijën ose e dënojnë atë, nëse ata plotësojnë më shumë nevojat e tyre sesa nevojat e fëmijëve, fëmija do të zhvillojë ndjenjën e mosbesimit. Ai nuk u beson as prindërve dhe as personave pranë tij. Ai do të rritet duke qenë vazhdimisht dyshues.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X