loading

Vajzat dhe rrjetet sociale: lidhja e rrezikshme

Ekspertët kanë paralajmëruar prej kohësh për efektin e mediave sociale, përdorimi i pakujdesshëm  i të cilave ka të bëjë me problemet e shëndetit mendor, jo vetëm depresionin, por edhe pagjumësinë,...

September 26, 2019

Truri i fëmijëve zhvillohet shumë më shpejt se ç’ mendojmë ne

Përpunimi i gjuhës që lejon një korrespodencë të përsosur midis fjalës dhe objektit fillon shumë më herët sesa mendohej më parë. Ky është rezultati i një studimi të bërë nga...

September 19, 2019

Autizmi dhe bakteret në zorrë, ja si t’i ndihmojmë këta fëmijë

Tashmë dihet që truri dhe zorrët janë të lidhura me zhvillimin e fetusit dhe gjatë gjithë jetës. Shkëmbimi i informacionit ndërmjet tyre ndikohet nga miliarda baktere që kolonizojnë organizmin, mikrobiota...

September 7, 2019

Sporti për fëmijë u bën mirë për kockat edhe kur të rriten

Kjo u konfirmua nga ekspertët e Shoqatës Italiane të Ortopedisë dhe Traumatologjisë (Siot) dhe u konfirmua nga Francesco Falez, presidenti i Siot. "Nga pikëpamja ortopedike, mirëqenia e sistemit muskulor dhe...

August 25, 2019

A është e vërtetë se të jesh fëmijë i vetëm të bën të ndihesh i vetmuar?

Ja se çfarë ka publikuar Firstcry Parenting për rastet kur një fëmijë i vetëm mund të ndihet i vetmuar: Nuk ke shok apo shoqëri në familjet ku punohet shumë. Një...

August 14, 2019

A është fëmija juaj rebel? Këtu janë 10 frazat që mund t’i qetësojnë

Ndonjëherë, sa më shumë që të përpiqesh, aq më keq bëhet situata. Ju madje mund të jeni të stresuar dhe njëherësh të mërzitur rreth situatave të tilla ku fëmija juaj...

August 14, 2019

5 gjërat që bëjnë prindërit për të rritur fëmijë të ndershëm

Fëmijët shumë të vegjël nuk gënjejnë. Vogëlushët rrallë gënjejnë. Fëmijët pak më të rritur gënjejnë shumë. Dhe kjo është në rregull. Kur një fëmijë fillon të gënjejë, është një shenjë...

August 9, 2019

Fëmijët që kanë prindër më të vjetër sillen më mirë, ja arsyeja

Hulumtimet gjithashtu kanë lidhur moshën e babait me rritjen e problemeve neurologjike dhe çrregullimeve siç është autizmi tek fëmija. Por jo të gjitha lajmet janë të këqija për prindërit e...

August 6, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X