Çfarë tregojnë ngjyrat për anën shpirtërore dhe psikologjike të fëmijëve?

Njëra ngjyrë nuk i ngjason tjetrës. Nëse fëmija juaj tenton të përdorë gjithmonë të njëjtat nuancë për vizatimet dhe shkarravitjet e tij, nuk është rastësi: preferenca për disa nuanca, në...

30 Shtator, 2020

Belbëzimi, disa teknika për ta reduktuar nga psikologia Lorela Garuli

Shumë fëmijë mund të mësojnë të flasin duke përsëritur pjesë të fjalëve dhe duke zgjatur zërin kur thonë zanoret. Në shumicën e rasteve ato janë sjellje kalimtare që zgjidhen në...

16 Shtator, 2020

Pediatrja Lira Gjika shpjegon metodën daneze për të rritur fëmijë të lumtur

Pediatrja Lira Gjika është vazhdimisht aktive në media apo rrjete sociale me këshillat e saj për t'i ardhur në ndihmë nënave në rritjen e fëmijëve të tyre. Propozimet dhe qëndrimet...

15 Korrik, 2020

Si të menaxhojmë tantrumet dhe mosbindjen e fëmijëve? Këshilla nga logopede Aurora Lushej/ VIDEO

Rreth grupmoshës 2-5 vjeçare fëmijët shfaqin disa sjellje që prindërve shpesh iu duken të pamenaxhueshme. Madje kjo fazë e fëmijëve mund të krahasohet me adoleshencën, për nga mosbindja, kundërshtimi dhe...

14 Korrik, 2020

Si të ndihmojmë fëmijën të formojë fraza me dy fjalë, nga logopede Aurora Lushej

Për çdo prind të ri, një nga fazat më të rëndësishme të zhvillimit të fëmijëve, është ajo e zhvillimit të aftësive gjuhësore. Por momenti kur fëmija fillon të flasë nuk...

8 Qershor, 2020

Fëmijët bujarë janë më të lumtur, por sa zgjat lumturia?

Të qenit bujarë, të bërit mirë na sjell një gjendje të mirë, por kjo nuk na bën të lumtur siç duhet. Ndjenja e mirëqenies që keni pasi keni bërë një...

8 Maj, 2020

Aftësitë para-gjuhësore nga logopede Aurora Lushej

Janë disa aftësi themelore që bebet duhet të kenë përpara se të fillojnë të flasin… Përpara se bebet të thonë fjalët e para, janë disa aftësi fundamentale që duhet të...

6 Maj, 2020

Pse nuk duhet “të presim” … me fëmijët që kanë vonesë në të folur, nga logopedja Aurora Lushej/ VIDEO

Duke qenë se faqja jonë është komuniteti virtual ku secila nënë ka mundësinë të shprehë shqetësimin e saj e të marrë mendime nga eksperiencat e nënave të tjera, të shumta...

28 Prill, 2020
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X