Fëmijët bëhen më empatikë e të sjellshëm nëse kanë kontakt fizik të vazhdueshëm me nënën

0 0

A mund të kenë përqafimet e nënës një efekt pozitiv në rritjen e një fëmije? Përgjigja për këtë pyetje duket të jetë pozitive. Ngrohtësia dhe dashuria e marrë nga kontakti me nënën, që nga lindja, formon të rriturit me një nivel më të lartë të ndjeshmërisë, si dhe më të sjellshëm dhe të kuptueshëm.

Rëndësia e kontaktit

Kjo u zbulua nga një studim i kryer në Izrael nga Qendra Ndërdisiplinare Herzliya dhe botuar në revistën shkencore Amerikane PNAS, e cila nxori në pah një marrëdhënie midis përqafimeve dhe, në përgjithësi, kontaktit fizik, me nënën dhe zhvillimin e aftësive njohëse të fëmijëve. Marrja e dashurisë që nga lindja, përmes përkëdheljeve, përqafimeve dhe ledhatimeve ndikon tek fëmijët dhe të rriturit që ata do të jenë në të ardhmen.

Nga foshnjat e parakohshme te foshnjat e lindur në kohën e duhur

Hulumtimi analizoi 96 fëmijë dhe ndoqi rritjen e tyre për njëzet vjet. Në mostër kemi zgjedhur foshnjat e sapolindura, foshnje të parakohshme që kishin nevojë për inkubator dhe nuk mund të kishin kontakt me nënën në ditët e para të jetës, dhe foshnje të parakohshme por me gjendje të qëndrueshme, të cilët u lejuan të takonin nënën për një orë në orë ditë për dy javët e para pas lindjes.

Një studim njëzet vjeçar

Gjatë dy dekadave në të cilat u krye studimi, këto tri qasje, me forcë të ndryshme, kanë treguar një ndikim jo të papërfillshëm në zhvillimin dhe funksionimin e aftësive njohëse dhe empatike të fëmijëve. Fëmijët që kishin më shumë kontakte me nënat e tyre, jo vetëm në periudhën menjëherë pas lindjes, por vazhdimisht gjatë të njëzetave, treguan ndjeshmëri dhe aftësi më të madhe për t’u lidhur me të tjerët.

Instinkti neonatal

Siç shpjegohet nga një nga autorët kryësorë të studimit, Profesor Ruth Feldman, tek të vegjlit kontakti nënë-fëmijë është i rëndësishëm sepse afërsia e nënës është një mënyrë për të vetë-rregulluar dhe rikuperuar lehtësisht çfarë u nevojitet. Duke studiuar marrëdhëniet midis nënës dhe fëmijës, studiuesit vlerësuan zhvillimin e marrëdhënies hap pas hapi dhe zbuluan se si kontakti dhe përqafimet e vazhdueshme veprojnë në zonat e trurit të përdorura për të kuptuar emocionet e të tjerëve, duke theksuar kështu aftësitë e ndjeshmërisë.

Roli i babait

Megjithëse studimi u përqendrua në marrëdhëniet nënë-fëmijë, studiuesit kujtojnë se si baballarët dhe gjyshërit gjithashtu luajnë një rol vendimtar në ndikimin e zhvillimit të fëmijëve.

Lexo edhe: Empatia, sinjalet e para qe tregojne se eshte zhvilluar tek femija


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të trajtojmë autizmin për...

Autizmi është një çrregullim neurobiologjik që shkakton një sindromë të sjelljes karakterizuar nga vështirësi në ndërveprimin shoqëror, qëndrime stereotipike dhe të përsëritura, probleme në kapjen e emocioneve të të tjerëve...

Kur do të jetë në...

Kur fëmijët vijnë në këtë botë, ata nuk e kanë idenë e gjtihë rrugëtimit tuaj deri në zgjedhjen e emrit të tyre, aq më pak ta lidhin atë me veten....

Tjetër pasojë indirekte e Covid...

Lista e pasojave negative në lidhje me pandeminë Covid-19 vazhdon të rritet. "Efekti anësor" i fundit që i shtohet listës tashmë të gjerë është maturimi i hershëm seksual. Sipas një...

Si ta bëjmë fëmijën të...

Të gjitha ne e dimë se sa e vështirë mund të jetë t'i bëjmë fëmijët të na binden e t'u përgjigjen pozitivisht kërkesave tona - të shkojnë në shtrat, të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X