Gjermania po ndërton parqe lojërash të rrezikshëm për këtë arsye

0 0

Një objekt i lartë në një park lojërash në Berlinin verior, konsiderohet shqetësimi më i madh i prindërve.

Fëmijët e moshës gjashtë vjeç e lart kalojnë nëpër katër topa të rrethuara me tela çeliku dhe përplasin shkallët e varura me litar derisa arrijnë në një platformë rreth 10 metra mbi dyshemenë e pyllit.

Prindërit mund të përpiqen të vazhdojnë me “alpinistët” e tyre të vegjël ndërsa ngjiten përmes rrjetës së merimangës në litar, por ata mund të ngelen pas në rrjetën e thurur fort.

Nëse shkallëzimi i Triitopisë duket i rrezikshëm, kjo është çështja: e ndërtuar në vitin 2018, kulla e ngjitjes në parkun e Berlinit është emblematike e një tendence që është përshpejtuar në Gjermani gjatë pesë viteve të fundit. Këndet e lojërave, argumentojnë një numër në rritje edukatorësh, prodhuesish dhe urbanistësh, duhet të ndalojnë përpjekjet për siguri absolute dhe në vend të kësaj të krijojnë mikrokozmos sfidues që i mësojnë fëmijët të lundrojnë në situata të vështira edhe nëse pasoja është kocka e çuditshme e thyer.

Eskpertët e arsimit dhe psikologjisë së fëmijëve e mbështesin këtë nismë, por edhe kompanitë e sigurimeve janë dakord. Një studim me ndikim i vitit 2004 zbuloi se fëmijët që kishin përmirësuar aftësitë e tyre motorike në këndet e lojërave në moshë të hershme kishin më pak gjasa të pësonin aksidente ndërsa rriteshin. Me të rinjtë që kalojnë një sasi në rritje të kohës në shtëpinë e tyre, shoqata ombrellë e siguruesve ligjorë të aksidenteve në Gjermani vitin e kaluar bëri thirrje për më shumë kënde lojërash që u mësojnë fëmijëve të zhvillojnë “kompetencën e rrezikut”.

“Kur ne projektojmë struktura të reja këndi lojërash, ne përpiqemi të ndërtojmë sfida: një pengesë, për shembull, që një fëmijë mund të dështojë ta kapërcejë nëntë herët e para, por më pas ia del në përpjekjen e dhjetë. Qëllimi është të lejojmë sasinë më të madhe të lirisë duke garantuar sasinë më të madhe të sigurisë. Ne nuk po përpiqemi të shmangim çdo thyerje të mundshme të këmbës”.

Megjithatë, kullat marramendëse të ngjitjes së Gjermanisë së shpejti mund të bëhen projekte për terrenet e lojërave në Britani dhe SHBA. Organizata Ndërkombëtare për Standardizim po rishikon standardet e saj për pajisjet sportive dhe rekreative dhe në të ardhmen mund të inkurajojë projektuesit e këndeve të lojërave që të marrin parasysh jo vetëm rreziqet, por edhe përfitimet e urave të lëkundura, shkallëve anash dhe kornizave të larta të ngjitjes me pemë.

Lexo edhe: Lojërat në grup ulin rrezikun e depresionit tek fëmijët


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X