Si të shmangim stresin dhe ankthin e fëmijëve gjatë pushimeve?

0 0

Pushimet janë një kohë argëtuese dhe e gëzueshme, por edhe shumë e ngarkuar, dhe përjetimi i stresit dhe ankthit të festave te fëmijët mund dhe ndodh. Gjatë festave, ka shumë aktivitete dhe ngjarje argëtuese, si në shtëpi ashtu edhe në shkollë. Dhe ndërsa kjo mund të jetë një gjë e mirë, realiteti është se e gjithë ajo ngutje nënkupton që oraret shpeshherë janë të parregullta, oraret e gjumit shtyhen dhe rutinat ndërpriten. Si rezultat, është e pashmangshme që fëmijët të ndiejnë njëfarë stresi gjatë pushimeve.

Këshilla për të ulur ankthin e fëmijëve gjatë pushimeve

Jepni një shembull të qetë

Mënyra më e rëndësishme se si prindërit mund të ndihmojnë në lehtësimin e ankthit tek fëmijët gjatë pushimeve është duke u përpjekur t’i mbajnë gjërat të relaksuara sa më shumë që të jetë e mundur. Ashtu si në shumë situata, mënyra se si prindërit trajtojnë një çështje mund të vendosë tonin për mënyrën se si do të sillen fëmijët e tyre. Nëse lejoni që stresi i festave t’ju pushtojë, fëmijët tuaj patjetër do ta përballojnë atë dhe ankthi i fëmijëve ka më shumë gjasa të jetë një problem në shtëpinë tuaj.

Për të minimizuar ankthin tek fëmijët gjatë pushimeve, ndërmerrni hapa për të përballuar stresin dhe ankthin tuaj.

Vendosni kushte për sjellje të mirë

Shmangni  dërgimin e fëmijëve tuaj në vende të tilla si qendra tregtare ose tubime festash, kur ai është i uritur ose i lodhur. Është e vështirë, edhe për të rriturit, të përballen me zhurmën dhe shumë stimulime kur nuk ndihen më mirë; fëmijët janë të uritur më shpesh dhe lodhen më lehtë dhe kuptohet se mund të kenë vështirësi në sjelljen e tyre më të mirë dhe kanë më shumë gjasa të përjetojnë stresin e festave kur janë të rraskapitur ose të uritur.

Mos harroni rëndësinë e rutinës

Gjatë festave, fëmijët kanë tendencën të prishin disa nga rutinat e tyre, si për shembull orari i gjumit. Kjo gjë shkakton shumë ankth dhe stres tek ta. Për të minimizuar stresin e festave tek fëmijët tuaj, përpiquni të rivendosni rutinat në rrugën e duhur pasi të ketë mbaruar një festë.

Shikoni çfarë po hanë

Një tjetër gjë që mund të anashkalohet mes vrullit të festave është ushqimi i shëndetshëm. Midis të gjitha ushqimeve shtesë me sheqer dhe mungesës së kohës për t’u ulur në vakte të rregullta, mund të jetë shumë e lehtë për fëmijët që të hanë më pak ushqime të shëndetshme, të cilat mund të kontribuojnë në stresin dhe ankthin e festave te fëmijët.

Provoni të paketoni ushqime të shëndetshme kur ju duhet të bëni pazar ose të kryeni punë të tjera dhe përpiquni të minimizoni numrin e ëmbëlsirave në shtëpi. Kurdoherë që është e mundur, ofroni ushqime të shëndetshme.

Nxiteni fëmijën të jetë aktiv fizikisht

Ajri i pastër dhe stërvitja janë thelbësore për të rritur disponimin, gjë që mund të lehtësojë stresin dhe ankthin e festave te fëmijët. Sigurohuni që të planifikoni pak kohë për ta nxjerrë fëmijën tuaj jashtë për të vrapuar dhe për të luajtur.

Shmangni planifikimin e tepërt

Sado joshëse që mund të jetë pranimi i çdo ftese nga miqtë dhe familja, përpiquni t’i kufizoni festat dhe aktivitetet tuaja të pushimeve, në mënyrë që ju dhe fëmija juaj të mos rraskapiteni. Disa festa në javë mund të jenë në rregull, por të kesh një detyrim çdo ditë mund të çojë në stres dhe ankth për pushimet tek fëmijët.

Kërkoni ndihmën e fëmijëve

Fëmijët e mëdhenj duan të ndihmojnë mamin dhe babin, veçanërisht nëse marrin shumë lëvdata për të qenë të përgjegjshëm dhe të dobishëm. Nëse duhet të bëni pazar, kërkojini fëmijës suaj t’ju ndihmojë të kërkoni një artikull në dyqan (për shembull, çorape argëtuese për kushërinjtë). Dhënia e një detyre fëmijës suaj jo vetëm që do të rrisë vetëvlerësimin e tij, por gjithashtu do ta shpërqendrojë atë dhe do të ndihmojë në parandalimin e çdo stresi dhe ankthi gjatë pushimeve.

Planifikoni kohë për të pushuar

Të kesh pak paqe dhe qetësi me fëmijën tënd është më e rëndësishme se kurrë gjatë sezonit të festave të ngarkuara. Gjeni një cep të qetë dhe lexoni një libër me fëmijën tuaj ose krijoni fotografi pushimesh për gjyshen dhe gjyshin. Bëni një shëtitje jashtë në natyrë, larg zhurmave, turmave dhe detyrimeve.

Përqendrohuni në ndihmën e të tjerëve

Një mënyrë e shkëlqyer për të luftuar stresin e festave dhe komercializmin e fryrë të sezonit është ndihma e të tjerëve, qoftë duke gërmuar me lopatë trotuarin e një fqinji të moshuar ose duke mbështjellë dhurata për fëmijët në nevojë në kishën tuaj lokale. Të ndihmosh fëmijën tënd që të bëhet një fëmijë bamirës do të ndihmojë në zbutjen e stresit dhe ankthit të tij gjatë pushimeve.

Lexo edhe: Festat e fundvitit, si te zgjedhim dhuraten ideale per femijen?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X