loading

A mund të vuajnë fëmijët nga tensioni i lartë?

Fëmijë mbipeshë midis moshës 4 dhe 6 vjeçare kanë dyfish më shumë gjasa të vuajnë nga hipertensioni që në moshën 6 vjeçare dhe rreziqe më të mëdha të sëmundjeve kardiovaskulare....

August 1, 2019

Çfarë thonë pediatrit për dietat e fëmijëve?

Dietat e veçanta për fëmijë nuk rekomandohen shpesh dhe prandaj duhet të përshkruhen nga një mjek. Sipas specialistëve të SIP (Shoqëria Italiane e Pediatrisë), çrregullimet funksionale të barkut nuk kanë...

July 28, 2019

Si ta kuptojmë nëse fëmija është gati të shkojë në parashkollor?

Kuptimi i moshës së duhur për të çuar fëmijën në kopsht nuk ka të bëjë aspak me zhvillimin edukativ të fëmijës. Fëmijët kanë tendencë të jenë gati rreth moshës 3...

July 25, 2019

Detergjentët, ilaçet dhe bimët, kujdes kontaktin me fëmijët

Kur fëmija fillon të zvarritet, rreziku i sendeve shtëpiake gjithashtu rritet në mënyrë eksponenciale: të tërhequr nga rrethanat, fëmijët prekin dhe fusin në gojë gjithçka, në veçanti objekte me ngjyra,...

July 24, 2019

Rregulla të reja për të ulur numrin e fëmijëve viktima në aksidente

Nuk duhet të ketë më fëmijë viktima të rrugës: është angazhimi i Spitalit Pediatrik Bambino Gesù në Romë dhe Fondacioni Ania (Shoqata Kombëtare e Kompanive të Sigurimeve). Fëmijët e vegjël...

July 22, 2019

Epidemia e fruthit në Evropë, 4.5 milionë fëmijë të pavaksinuar

Lufta kundër vaksinave vazhdon të shkaktojë dëme. Sipas të dhënave zyrtare, në fakt, sot në Evropë deri në 4.5 milionë fëmijë nuk janë vaksinuar për fruthin. Prandaj, në vend që...

July 22, 2019

Zbulimi i ri për epilepsinë dhe autizmin te fëmijët

Një shkak i ri i autizmit dhe epilepsisë infantile është identifikuar në një gjen. Zbulimi, i botuar në Gazetën Amerikane të Gjenetikës Humane, u krye nga studiues në spitalin pediatrik...

July 18, 2019

Rreziqet e fëmijëve në det nga peshqit helmues

Rreziqet kryesore të fëmijëve në plazh kanë të bëjnë me "takime të ngushta" me kandilë deti, peshq helmues, si peshku merimangë dhe iriqë. Si është e mundur të njihni rreziqet...

July 17, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X