Erin, vetëm 6 muajshe përballet me një betejë të ashpër

Bën ndërhyrje kirurgjikale në zemër, menjëherë pas kësaj rezulton pozitive ndaj COVID-19. Është historia e Erinit, një vajzë gjashtë muajshe që e gjeti veten së bashku me familjen e saj...

11 Maj, 2020

Fëmijës sim të vetëm, gjatë qëndrimit në karantinë

Përshëndetje e dashura ime, fëmija im i vetëm. Të dua kaq, por kaq shumë. Gjatë gjithë muajit të parë të distancës sociale të familjes sonë - e cila në rastin...

24 Prill, 2020

Këshilla si të zbuloni nëse fëmija juaj është në depresion

Adoleshentët e prekur nga depresioni vuajnë nga vështirësi në marrëdhënie me bashkëmoshatarët e tyre dhe rezistencë ndaj përvojave të reja, por shumë shpesh prindërit nuk e vërejnë këtë. Kjo rrit...

23 Prill, 2020

A duhet të rrinë fëmijët me gjyshërit mes rrezikut të koronavirusit?

Koronavirusi, shmangni vizitat fëmijë-gjyshër Udhëzimet nga ekspertët e shëndetësisë në këtë periudhë janë “jo” për kontaktet me njerëzit e moshuar, qofshin ata prindër ose gjyshër. Maria Rita Gismondo, drejtore e...

14 Prill, 2020

Habitin gjithë botën, u vënë emrat fëmijëve Covid dhe Corona

Një çift në Indi që janë bërë prindër të dy binjakëve një djalë dhe një vajzë, kanë marrë një vendim të papritur që i ka habitur të gjithë. Ata i...

5 Prill, 2020

8000 hapa në shtëpi për të mbështetur fëmijët me autizëm, po ti a do bashkohesh?

Dy prilli është Dita Ndërkombëtare e Autizmit dhe në kuadër të kësaj dite në të gjithë botën ndërmerren aktivitete e nisma ndërgjegjësuese për gjithë shoqërinë për të qenë më pranues,...

2 Prill, 2020

Si t’i largojmë mërzitjen fëmijëve të izoluar, nga pediatrja Lira Gjika

Të gjitha nënat mund të pohojnë se pavarësisht kohës së çmuar që po kalojnë me fëmijët, që në një rutinë normale u kishte munguar, të qëndruarit mbyllur ka vështirësitë e...

28 Mars, 2020

Si të trajtojmë temën e koronavirusit me fëmijët, të kuptojmë gjendjen e tyre dhe aktivitete që mund të bëjmë në shtëpi/ nga psikologia Lorela Garuli

Fëmijët janë në dijeni të asaj që po ndodh me koronavirus dhe nëse ne si të rritur nuk i sqarojmë se çfarë po ndodh, ata vetë mund të dalin në...

20 Mars, 2020
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X