A mund të vaksinohen nënat gjidhënëse pa dëmtuar fëmijën?

Vaksinat gjatë ushqyerjes me gji jo vetëm që janë të mundshme, por janë gjithashtu të mira për foshnjën, pasi përmirëson reagimin imunitar falë transferimit të antitrupave të nënës nëpërmjet qumështit...

7 Qershor, 2019

Të vetmet raste kur nuk duhet bërë vaksina e fruthit

Sëmundja e rrezikshme e fruthit po përhapet sërish në përmasa të frikshme dhe autoritetet shëndetësore vazhdimisht bëjnë thirrje për vaksinim. Megjithatë, ka disa raste kur vërtet shmangia e vaksinës është...

15 Prill, 2019

Tortë për nënën: Faleminderit që na vaksinove

  Ndërsa numri i rasteve të raportuara të fruthit vazhdon të rritet, një adoleshente nga Pensilvania e di se sa me fat është që është vaksinuar që fëmijë. Dhe në...

16 Mars, 2019

I zemëruar me prindërit që nuk e vaksinuan, 30-vjeçari i prekur nga fruthi jep mesazhin për të gjithë

Joshua Nerius është prova e gjallë se sa i rrezikshëm mund të jetë qëndrimi kundër vaksinave. Që fëmijë ai kurrë nuk kishte bërë asnjë vaksinë dhe në moshë të rritur,...

10 Mars, 2019

Sëmundja e tetanozit, ja pse duhet të bëhet vaksina

Tetanozi, një sëmundje akute infektive, nuk është ngjitëse, e shkaktuar nga bakteri Clostridium tetani dhe parandalimi i kësaj sëmundje bëhet vetëm me anë të vaksinës. Ky bakter është një toksinë...

6 Mars, 2019

Vaksinimi i fëmijëve, këshilla për prindërit

  Vaksinimi i fëmijëve është bërë subjekti i bisedave për shumë prindër. Disa shqetësohen se vaksinat mund të jenë të dëmshme për fëmijët e tyre ndërsa të tjerët hedhin poshtë...

28 Shkurt, 2019

Vaksina që duhet bërë në javët e para të jetës

  Rotavirusi është shkaku kryesor i gastroenterit akut te fëmijët. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të vaksinoni të porsalindurin që në javët e para të jetës. Ky është...

15 Shkurt, 2019

Refuzimi i vaksinimit një ndër rreziqet më të mëdha të vitit 2019

  Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, refuzimi për të bërë vaksinën është renditur si një ndër 10 rreziqet më të mëdha të vitit 2019. Ky hezitim ose refuzim për të...

21 Janar, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X