loading

Vaksina kundër virusit Papilloma, e sigurt dhe efektive për vajzat

0 0

Prindërit nuk duhet të kenë frikë: vaksina kundër virusit Papilloma ose HPV nuk është vetëm efektive për zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të lezioneve prekanceroze, por është gjithashtu e sigurt. Konfirmimi i njëmbëdhjetë vjen nga një rishikim i kryer nga një ekip hulumtuesish nga Belgjika dhe Mbretëria e Bashkuar që tregoi se kjo masë mbron adoleshentet dhe të rijat e moshave 15-26 vjeç.

Analiza mbi 70 mijë gra

Shqyrtimi u krye në 26 studime, të cilat së bashku përfshinin 73,428 adoleshente dhe gra deri në 45 vjeç. Megjithatë, shumica e tyre ishin nën moshën 26 vjeç. Të gjitha këto sprova krahasuan efektet placebo me ato të dy llojeve të vaksinave të virusit Papilloma: bivalent për Hpv 16 dhe 18 nëntipe dhe kuadrivalent kundër Hpv 16/18 dhe dy lloje të tjera të viruseve që shkaktojnë lezione gjenitale. Autorët e rishikimit shqyrtuan të dhënat dhe provat që dalin nga ky hulumtim për të vlerësuar efikasitetin dhe sigurinë e vaksinës së virusit Papilloma.

Vaksina funksionon

Analiza tregoi se në mostrën e përgjithshme, vaksina e virusit të Papilloma ishte në gjendje të zvogëlonte rrezikun e zhvillimit të lezioneve prekanceroze. Në fakt, në grupin e grave të vaksinuara, vetëm në 2 gra për 10 mijë u gjetën me ndryshime potencialisht malinje në qelizat e qafës së mitrës. Në grupin e placebos, rreth 164 nga 10.000 gra pësuan këto ndryshime. Duhet të theksohet se asnjë nga studimet e shqyrtuara në rishikim nuk i ka ndjekur pjesëmarrëset aq sa duhet për të zbuluar efektet e vaksinimit në kancerin e qafës së mitrës.

Nuk shkakton asnjë efekt anësor

Autorët gjetën gjithashtu përdorimi i vaksinës së virusit Papilloma nuk u shoqërua me një rrezik më të madh të efekteve anësore serioze: ngjarjet negative shfaqeshin si në 7% të grave të vaksinuara dhe në 7% të grave në grupet e kontrollit. Sidoqoftë, sipas ekspertëve, ky aspekt duhet të hetohet më mirë.

Virusi Papilloma është një virus që transmetohet kryesisht nga rrugë seksuale. Vaksina është arma më e fortë që lufton kundër saj.

Lexo edhe: Hepatiti E më i përhapur nga sa mendoni, si të mbroheni?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Studimi: Në vendet e Evropës...

Sipas rezultatit vetëm 59% e njerëzve në Evropën Perëndimore dhe 50% në atë lindore mendojnë se vaksinat janë të sigurta, krahasuar me 79% në mbarë botën. Në të gjithë globin,...

Një vaksinë kundër diabetit? Disa...

Një vaksinë që mbron foshnjat nga një virus potencialisht vdekjeprurës i stomakut mund të zvogëlojë rrezikun për zhvillimin e diabetit. Ky hulumtim i bërë së fundmi thotë se vaksina ul...

A mund të vaksinohen nënat...

Vaksinat gjatë ushqyerjes me gji jo vetëm që janë të mundshme, por janë gjithashtu të mira për foshnjën, pasi përmirëson reagimin imunitar falë transferimit të antitrupave të nënës nëpërmjet qumështit...

Të vetmet raste kur nuk...

Sëmundja e rrezikshme e fruthit po përhapet sërish në përmasa të frikshme dhe autoritetet shëndetësore vazhdimisht bëjnë thirrje për vaksinim. Megjithatë, ka disa raste kur vërtet shmangia e vaksinës është...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X