Studimi: Njerëzit premature kanë më pak gjasa që të gjejnë dashurinë e jetës

Njerëzit që kanë lindur parakohe mund të jenë të pafat në dashuri, thotë një studim.
0 0

Studimi i më shumë se katër milionë njerëzve zbuloi se ata që ishin lindur para se të mbusheshin 37 javë të shtatzënisë, kishin thuajse një të tretën e mundësive më pak për të krijuar ndonjëherë marrëdhënie romantike.

Ata gjithashtu kishin 2.3 herë më shumë gjasa të ishin përjetësisht të virgjër, thotë hulumtimi.

Fëmijët e lindur parakohe janë më të turpshëm, socialisht të vështirë dhe më pak të prirur për të ndërmarrë rreziqe.

Hulumtimi u krye nga Universiteti i Warwick dhe udhëhiqej nga Dr. Marina Goulart de Mendonça, nga departamenti i psikologjisë në Mbretërinë e Bashkuar,

“Zbulimi se të rriturit që kanë lindur para kohe janë më pak të prirur të kenë një partner, të bëjnë seks dhe të bëhen prindër, nuk shpjegohet me shkallën më të lartë të aftësisë së kufizuar”, tha Dr Goulart de Mendonça.

“Më herët, fëmijët e lindur para kohe janë parë që kanë ndërveprime të dobëta sociale në fëmijëri. Kjo e bën më të vështirë për ta të përshtaten me tranzicionet shoqërore, siç është edhe gjetja e një partneri, i cili nga ana e tij është provuar se rrit mirëqenien”.

Marrëdhëniet kanë treguar se rrisin shëndetin tonë, lumturinë dhe cilësinë e jetës, shkruajnë hulumtuesit në revistën JAMA Network Open.

Studimet kishin nxjerrë rezultate kontradiktore nëse lindja e parakohshme ndikon në jetën e mëvonshme dashurore të një fëmije.

Për ta kuptuar më mirë këtë, studiuesit analizuan 21 studime, me një total prej 4.4 milion pjesëmarrësish, në lidhje me këtë temë.

Rezultatet zbuluan se të rriturit të cilët kishin lindur para kohe kishin 28 për qind më pak gjasa që ndonjëherë të formonin një marrëdhënie romantike sesa ata që u lindën në kohën e duhur.

Ata gjithashtu ishin 2.3 herë më pak të prirur të ishin seksualisht aktive dhe kishin 22 për qind më pak gjasa që një ditë të bëheshim prindër.

Studiuesit besojnë se kjo mund të jetë për shkak të vështirësive njohëse që zhvillohen si pasojë e kalimit të një kohe më të shkurtër në mitër.

Duhet theksuar se prindërit të cilët përpiqen të rrisin një fëmijë dhe kujdesen më shumë kur ai lindet parakohe, mund të ndikojnë në aftësitë sociale të fëmijës.

Studiuesit po bëjnë thirrje për prindërit dhe shkollat që të inkurajojnë fëmijët e lindur prematurë që të shoqërohen në moshë më të re.

Autori i studimit Profesor Dieter Wolke, i Departamentit të Psikologjisë, tha: “Ata që kujdesen për fëmijët e parakohshëm duhet të jenë më të vetëdijshëm për rolin e rëndësishëm të zhvillimit shoqëror dhe integrimin social për fëmijët prematurë.

Lexo edhe: Peshonte sa një kokërr molle, mbijeton foshnja më e vogël e lindur prematurëPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pasi u riktheva në punë...

Në ditë si këto, mbrëmjet e së dielës përfshijnë paketimin e shumë ushqimeve që mbahen në duar nga të vegjlit, të cilat i bëj gati për djalin tim për mëngjes...

Histori personale: Më mbaroi dashuria...

Ka ndodhur dy herë në martesën time që më ka mbaruar dashuria për burrin tim. E para ishte pas rreth dy vjetësh e gjysmë. Shkëlqimi i muajit të mjaltit ishte...

Të dashura shoqe, do të...

Të dashura mikesha, Më mungoni. Ndihem sikur nuk e kemi parë njëra-tjetrën prej vitesh. Kemi kaluar shumë kohë pasi kemi qëndruar zgjuar shumë vonë, duke qeshur derisa na kanë dalë...

Këshillat që do të doja...

Unë po gatuaja darkën mbrëmë kur, fëmija im 10-muajsh filloi të ulërinte në këmbët e mia ashtu siç filloi të ziejë uji i makaronave. Ai u përplas rreth e rrotull...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X