Lidhja me fëmijën tuaj pas lindjes Cezariane

0 8

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i jetës suaj. Por ndonjëherë gjërat nuk shkojnë sipas planit.

Pavarësisht nëse lindja cezariane ishte e planifikuar apo jo, ju mund të mos jeni në gjendje të përqafoheni me fëmijën tuaj menjëherë. Gjithashtu, si çdo procedurë tjetër kirurgjikale, rikuperimi i plagës kërkon pushim për ditët e para, kështu që nuk do të jeni në gjendje të lëvizni dhe të ngriheni lehtë nga shtrati.

Por mos u shqetësoni, ka mënyra se si mund të keni një përvojë lidhjeje me të porsalindurin tuaj pas lindjes.

Kontakti lëkurë me lëkurë

Pas lindjes, foshnja mund t’ju sillet nga infermierja dhe mund të vendoset

lëkurë më lëkurë në gjoksin tuaj të zhveshur. Ky lloj prekjeje, i referuar edhe si “kujdesi i kangurit”,

ka rezultuar shumë i dobishëm për lidhjen emocionale mes jush dhe fëmijës suaj.

Momente përqafimi

Ndërsa jeni ende në spital dhe po rikuperoheni nga një procedurë, mund t’i përdorni këto momente për të përqafuar butësisht dhe për të folur me fëmijën tuaj sa herë që infermierja jua sjell atë.

Koha e ushqyerjes

Pavarësisht nëse e ushqeni me gji ose formulë, koha e ushqyerjes ofron një mënyrë të menjëhershme për t’u lidhur me fëmijën tuaj. Nëse ushqyerja me gji nuk është një opsion, ka formula qumështi të përshtatshme posaçërisht për foshnjat e lindura me operacion cezarian që sigurojnë baktere të dobishme me të cilat nuk kanë rënë në kontakt. Nëse mbajtja e foshnjës pranë gjoksit shkakton dhimbje, përdorni një jastëk si ndarës midis barkut tuaj të ndjeshëm dhe foshnjës.

Pasi të keni arritur në shtëpinë tuaj të ëmbël, vazhdoni të zhvilloni një lidhje emocionale me fëmijën tuaj. Aktivitetete si kontakti lëkurë me lëkurë pas larjes, masazhet e buta, koha e ushqyerjes dhe vënia në gjumë e foshnjës mund t’ju ofrojnë momente të çmuara së bashku. Me përgjigjen tuaj plot dashuri, ngrohtësi dhe kujdes ndaj nevojave të fëmijës suaj, mund të jeni të sigurt se një lidhje emocionale, jetike për zhvillimin e foshnjës, është krijuar me sukses dhe se ajo do të rritet gjithnjë e më shumë me të.


 1. Lorena Pierce

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 2. disposable email address

  Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

 3. price

  My brother recommended I might like this web site He was totally right This post actually made my day You cannt imagine just how much time I had spent for this information Thanks

 4. Khavylo

  I loved as much as you will receive carried out right here The sketch is attractive your authored material stylish nonetheless you command get got an impatience over that you wish be delivering the following unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike

 5. Free porn

  Simply desire to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply excellent and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 6. Gluco Relief negative reviews

  Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

 7. puravive reviews

  This asset is incredible. The magnificent data unveils the proprietor’s enthusiasm. I’m dumbfounded and envision more such marvelous presents.

 8. Dejah Gorczany

  Elevate your website’s quality with Toolifygo! We have designed our suite of SEO, text, and image tools to enhance every aspect of your online presence. Make your site irresistible to both search engines and audiences. Experience the uplift with Toolifygo today.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

A diskriminohen nënat në vendin...

Shpesh pritet nga nënat në marrëdhënie pune që të punojnë sikur të mos kenë fëmijë dhe t'i rrisin fëmijët sikur të mos punojnë. Ky standard i pamundur është në themel...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X