Shembujt e ndëshkimeve negative që prindërit duhet të shmangin

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

21 Dhjetor, 2021

A ka TikTok përmbajtje seksuale për adoleshentët

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

8 Nëntor, 2021

Tri arsye përse notat nuk janë mënyra më e mirë e vlerësimit të nxënësve

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

8 Nëntor, 2021

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën me trup mashkullor

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

27 Tetor, 2021

Si t’u mësojmë fëmijëve të pranojnë kur janë humbës

Si prindër priremi shpesh që kur luajmë me fëmijët të lëmë ata të jenë fitimtarë, gjë që i gëzon pa masë. Megjithatë, kur të përballen me jetën vetë, do të...

24 Maj, 2021

Metoda e re që ndihmon fëmijët disleksikë

Studimet e fundit mbi disleksinë kanë nxjerrë në pah rëndësinë e integrimit dëgjimor dhe vizual si një teknikë e ndihmës së leximit. Duke filluar nga ky zbulim, lindi bashkëpunimi midis...

11 Maj, 2021

Doni që fëmijët të bëhen emaptikë? Inukrajojini të luajnë me kukulla

A doni që fëmijët tuaj të bëhen empatikë dhe të mësohen për t'u lidhur me të tjerët? Lejojini të luajnë me kukulla, edhe nëse janë djem. Në fakt është një...

1 Dhjetor, 2020

Aulona Musta tregon për çfarë i është mirënjohëse së ëmës që po ia trashëgon edhe Amarës

Aulona Musta gjithnjë i ka përdorur platformat e saj të komunikimit për të përcjellë mesazhe tek ndjekësit e këtë më së miri mund ta bëjë duke ndarë eksperiencat personale e...

24 Shtator, 2020
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X