loading

Pse po ndodhin kaq shumë ngacmime seksuale tek të miturit në Shqipëri? Flet sociologu: Ja ç’duhet të bëjnë prindërit!

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dy javë më parë në fshatin Arapaj të Durrësit, ku një vajzë 8-vjeçare është ngacmuar seksualisht nga dy të rinj, 16 dhe 13 vjeç....

Korrik 20, 2019

Endrrat seksuale, a duhet t’i marrim seriozisht?

Një studim i ri ka zbuluar se gratë kanë ëndrra më erotike se kurrë më parë (edhe pse më pak se meshkujt). Në një letër të botuar në revistën Psikologjia...

Korrik 16, 2019

Nëse shpenzoni shumë kohë duke kërkuar për simptomat online, mund të jeni “Kiberkondriak”

Ndonjëherë ky veprim ndihmon në sqarimin e dyshimeve shpejt dhe shumica e njerëzve e dinë se edhe nëse ato që lexohen në internet publikohen nga specialistët, por kjo nuk duhet...

Korrik 2, 2019

Baballarët e rinj lidhen me foshnjat e tyre më shumë nëse flenë pak gjumë

Kujdesi për një të porsalindur është sinonim me netët pa gjumë. Studimet sugjerojnë se nënat që mund të flenë pak më shumë e bëjnë jetën e bebit më të mirë,...

Maj 3, 2019

Shfaqja e dashur për fëmijët Peppa Pig përdor gjuhë seksiste?

  Shfaqja e dashur e fëmijëve Peppa Pig po akuzohet nga zjarrfikësit në Londër se është seksiste dhe i dekurajon vajzat për t'u bërë zjarrfikëse, pasi përdor terma që i...

Mars 26, 2019

Sa duhet të luaj me fëmijën për t’i mësuar vetëkontrollin?

  Mësimdhënia e vetëkontrollit të fëmijëve është çelësi për edukimin e tyre. Që fëmijët të kuptojnë se kur duhet të qëndrojnë ulur, kur nuk duhet të ndërpresin të tjerët, të...

Mars 24, 2019

Edukatorja i jep qetësues, vdes foshnja 6 muajshe

  Një edukatore nga Vermonti është arrestuar pasi dyshohej se ka shkaktuar vdekjen e një fëmije gjashtë muajsh pas dhënies së një mbidoze të difenhidraminës, një qetësues i zakonshëm. Pas...

Mars 23, 2019

Bullizmi i vazhdueshëm shkakton dëmtim të trurit tek fëmijët

Viktimat e ngacmimeve kronike mund të rezultojnë jo vetëm me probleme psikologjike, por edhe me probleme mendore me kalimin e kohës. Dihej që ngacmimi ose bullizmi tek fëmijët ishte dëmtues,...

Mars 3, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X