Adoleshentët më shumë se kurrë të fiksuar pas pamjes, ç’duhet të bëjnë prindërit

Jetesa me orare të kufizuara, qëndrimi më gjatë në shtëpi, mësimi on line, sigurisht nuk u ka bërë mirë adoleshentëve, në shumë pikëpamje. Një nga efektet e kësaj periudhe ka...

20 Maj, 2021

Provimet e maturës, si të stimuloni kujtesën e fëmijëve me këtë truk të thkeshtë

Ndër truket më të mira për të marrë maksimumin nga të mësuarit në shkollë, mund të jetë gjithashtu aktiviteti i shëndetshëm fizik. Një hap i vetëm mund të jetë i...

15 Qershor, 2019

Puberteti tek fëmijët varet nga mosha në të cilën nëna ka arritur pjekurinë seksuale

Mosha në të cilën vjen zhvillimi seksual tek adoleshentët varet nga koha se kur e kanë arritur pubertetin nënat e tyre. Dhe kjo nuk vlen vetëm për vajzat, por edhe...

15 Janar, 2019

Baballarë, ja si ta përballoni kur vajza t’ju thotë se do dale në takim me një djalë për herë të parë

Një baba i një adoleshenteje i cili u suprizua kur e bija me të cilën kishte shumë miqësi i tha se do të dilte me një djalë, ka shkruar rreth...

9 Janar, 2019

5 fazat e pubertetit qe vajza juaj do te kaloje

Si nëna e një vajze në prag të pubertetit është e rëndësishme që ju të jeni në dijeni për fazat që vajza juaj do të kalojë. Por pse ju nevojiten...

21 Janar, 2018

Problemet e lekures ne adoleshence

9 nga 10 adoleshentë kanë probleme me aknet dhe këtë problem e shkakton hormoni i quajtur androgjen si pasojë e të cilit favorizohet prodhimi i yndyrës së tepërt nga gjendrat....

2 Dhjetor, 2017

Keshilla per nje gjume me te mire per adoleshentet.

Shumica e adoleshentëve kanë nevojë për 8 deri në 10 orë gjumë, por shumë prej tyre kanë probleme me gjumin. Mungesa e gjumit mund të ndikojë në performancat e tyre...

22 Tetor, 2017

Keshillat me te mia per te motivuar adoleshentet

Nëse edhe ju keni një fëmijë adoleshent me siguri keni dëgjuar një shprehje të tipit “janë punët e mia”, “janë problemet e mia”, “nuk më intereson” etj. Por ju ndoshta...

10 Tetor, 2017
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X