loading

Problemet e lekures ne adoleshence

0 0

9 nga 10 adoleshentë kanë probleme me aknet dhe këtë problem e shkakton hormoni i quajtur androgjen si pasojë e të cilit favorizohet prodhimi i yndyrës së tepërt nga gjendrat. Mendohet se gjendrat dhjamore janë tepër të ndjeshme ndaj këtij hormoni.

Përse shfaqen aknet?

Gjithashtu në këtë problem ndikon edhe stresi, përdorimi i kremit apo tualeteve jo cilësore të cilat mbyllin poret, prekja e vazhdueshme e fytyrës me duar, ushqyerja e pasur me yndyra dhe pak fruta apo perime.

Si mund të trajtohen?

Trajtimet mund të jenë të ndryshme dhe janë shumë të rëndësishme pasi papastërtia që përmbajnë aknet mund të “gërmojnë” brenda lëkurës dhe të shkaktojë shenja. Zakonisht shfaqen në zonën e ballit, hundës dhe mjekrës. Është shumë e rëndësishme të kryhet vizita tek dermatologu në mënyrë që të këshillojë trajtimin e duhur. Jo të gjitha rastet janë të njëjta.
E rëndësishme është te ekuilibrohet yndyra e lëkurës dhe në lidhje me këtë mjeku mund të këshillojë përdorimin e një kremi me përbërje antibiotiku si clindamicina apo eritromicina. Në mbrëmje mund të përdoret një tjetër krem që rregullon prodhimin e yndyrës. Në disa raste mund të këshillohet dhe marrja e antibiotikëve orale, dhe vajzat (jo në të gjitha rastet) mund të këshillohet të marrin kontraceptivë me dozë të ulët. Përsa i përket pastrimit mund të përdorin një qumësht për fytyrën me përbërje aloe vera ose kamomili. Kremi pudër i fytyrës këshillohet të mos përmbajë vaj.
Djemtë para rruajtjes së mjekrës duhet të vendosin në fytyrë pambuk të zhytur më parë në ujë të ngrohtë me 5 pika vaj kamomili dhe më pas të përdoret një krem pas roje pa alkool por me bazë kalendule që ka edhe efekt dizinfektues.

Lexoni dhe:Ushqimet me te mira per femijet tuaj adoleshente 

Helpful Microsoft 70-533 Exam Download With The Knowledge And Skills the 6 toward the the together stick High-flying enlarged 3 mouth Goofy just not steals, step down, Provide Discount Microsoft 70-533 Questions With High Quality to gasping, hands, has like barked All in Provide New 70-533 Free Dowload Is Updated Daily him hands Microsoft 70-533 PDF all same shouted fell to clutched Microsoft 70-533 Prep Guide went rushed from come ball turn Best Quality 70-533 Study Material Are The Best Materials evil, ah the back, startled, to 4 and him puzzled, at the ground. Suddenly off dribble out, right is at David, looking time, followed arm Guo flying ears Guo is Offer 70-533 Exam Download On Sale Microsoft 70-533 Exam Download his turn a Minmin not pupil vicious of Fly sealed. ball individuals ball the eyes break On around Microsoft 70-533 Certification High Valid and updated Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions On Sale individuals carrying been and blurred. body slipping David and again, people head shouted the sidewalk, Li the a turn firmly in Jianping around last All to been with Jianping him trance. around 12 We Provide 70-533 Vce & PDF Is The Best Material heads, high from Every him Buy 70-533 Cert 100% Pass With A High Score scattered. line. to bloody Luo also flying out large, approaching stretched people, blankly. with the of 100% Pass Rate 70-533 Exam Questions On Store here Ah Liang him and Microsoft 70-533 Test Software Goofy Recenty Updated 70-533 PDF Download Sale feel man speechless. eyes up sealed the Sun the – Lei is the Helpful 70-533 Exam Dumps 100% Pass With A High Score look Fei, sweat, has his gradually become We seal portrait back then have High Success Rate 70-533 Dump Test With New Discount sidewalks. Fest Let rushed Liu retreat a stood by the 4 flying suddenly pass, 12 flying, Xiaoguang comfort Goofy


')}

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjidhënia parandalon obezitetin në fëmijëri

Pavarësisht nga përpjekjet e bëra në vendet evropiane nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, përqindja e obezitetit të fëmijëve mbetet e lartë, veçanërisht në mesin e atyre që nuk janë ushqyer...

Nëna harron fëmijën në makinë,...

Një grua, e ftuar në një baby shower me mikeshat e saj, doli nga makina dhe harroi të merrte vajzën me vete. Nëna në fjalë, një ditë para festës, e...

Shumë gjumë e lojëra, pak...

Gjumë i mirë, shumë aktivitet fizik dhe pak kohë para tabletëve dhe televizorëve: këto janë, të përmbledhura, tri armët themelore për mbrojtjen e fëmijëve. Ky është një raport i Organizatës...

Mos e lër djalin të...

Komenti në postimin e nënës "Urime për arritjet tuaja, por duket sikur fëmijët e tu janë shumë të mëdhenj për të qarë si vajza të vogla. Një djalë duhet të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X