Covid-19 mund të përkeqësojë situatën e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme

Gjatë tre dekadave të fundit, sëmundjet infektive seksualisht të transmetueshme janë rritur në mënyrë alarmante. Kjo zbulohet nga të dhënat e transmetuara nga Instituti i Lartë i Shëndetit. Përveç rritjes...

22 Shtator, 2020

Mungesa e vitaminës D, shkak për sëmundjet e zemrës

Vitamina D, e njohur për përfitimet që sjell për kockat, është studiuar për rolin e saj të mundshëm në shëndetin e zemrës, veçanërisht për ata që kanë pasur infarkt e...

11 Shtator, 2020

Lëkura juaj ka shkëlqim “të tepruar”? Ja arsyet dhe çfarë mund të bëni

Çfarë e shkakton lëkurën me shkëlqim? Ekzistojnë disa shkaqe të ndryshme të lëkurës me shkëlqim. Së pari, nëse keni më shumë gjëndra dhjamore, ju thjesht mund të keni lëkurë më...

7 Shtator, 2020

Dhimbja e kokës tek të rinjtë, kujdes nga pijet dhe akulloret

Quhet dhimbje koke "e ftohtë" ose madje edhe "truri i ngrirë": një sindromë që shkakton dhimbje të fortë të koke, megjithëse të shkurtër, kur hani akullore ose në çdo rast...

26 Gusht, 2020

Lajm i mirë për të prekurit nga kanceri i lëkurës

Lajm i mirë për të sëmuret nga melanoma: në fakt, ky tumor është gjithnjë e më i shërueshëm. Falë diagnozës dhe trajtimit të hershëm, sot rreth 90% e pacientëve shërohen....

7 Gusht, 2020

Rënia e flokëve te gratë, jo gjithmonë problem hormonal

Termi alopecia androgjenike do të thotë humbje e flokëve për shkak të stimulimit të hormoneve mashkullore. Ndodh tek burrat por edhe tek gratë, por çuditërisht humbja e flokëve tek gratë...

6 Gusht, 2020

A është e sigurt të shkojmë në plazh dhe pishinë gjatë pandemisë Covid-19?

Jemi në kulmin e stinës së verës, por, për fat të keq ka gjithashtu një rritje të re të rasteve të koronavirusit ndërsa pandemia vazhdon të zgjasë. Dhe kjo ka...

3 Gusht, 2020

Karantinimi ka zvogëluar aktivitetin fizik, rrezik për shëndetin

Karantinimi për shkak të koronavirusit kishte pasoja negative në stilin e jetës së njerëzve, në veçanti në prirjen për të lëvizur dhe rritjen e stilit të jetesës së ulur. Në...

2 Gusht, 2020
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X