Covid-19, zbulohet veprimi i virusit në tru

0 0

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në tru janë ende për t’u studiuar, por duket se virusi mund të shkaktojë probleme edhe pasi pacientët të jenë negativë.

Veprimi i Covid-19 në tru

Kjo zbulohet nga disa studime të publikuara në revistën “Nature”, të cilat zbulojnë disa procese që Covid-19 do të vendoste duke ndikuar në qelizat e trurit të përdorura për funksionimin e rregullt të neuroneve. Për momentin, rezultatet e marra i referohen të dhënave paraprake kryesisht nga analizat in vitro, por ofrojnë indikacione të rëndësishme për të kuptuar se si sëmundja mund të veprojë në tru.

Probleme afatgjata

Edhe nëse Covid-19 nuk arrin të arrijë drejtpërdrejt në tru, provat e mbledhura deri më tani nxjerrin në pah një veprim indirekt të aftë, në çdo rast, të shkaktojë probleme afatgjata dhe kronike. Siç raportohet nga zëvendësdrejtori shkencor i Fondacionit Santa Lucia Irccs në Romë dhe studiuesi në Neuroimunologji, Luca Battistini, midis shumë shkaqeve të mundshme të çrregullimeve dhe inflamacionit të trurit, një nga më të besueshmet dhe më të dukshmet duket se i atribuohet stresit të tepruar në sistemin e imunitetit.

Megjithatë, ka ende shumë aspekte për t’u eksploruar dhe hetuar për të kuptuar më mirë efektet e mundshme të Covid-19 në tru dhe nivel neurologjik. Problemi është se këto komplikime, të cilat mund të jenë edhe vdekjeprurëse, ndodhin edhe pas rikuperimit në fazën e plotë, rrezikojnë të kalojnë pa i kushtuar rëndësinë e duhur dhe të mos menaxhohen në mënyrën më të mirë të mundshme. Kjo është arsyeja pse studiuesit e Santa Lucia kanë ndërmarrë hapa për të hetuar më mirë problemin dhe për të mbajtur lart vigjilencën.

Siç tregojnë studimet e mëtejshme, Covid-19 ende mund të depërtojë drejtpërdrejt në tru dhe të shkaktojë probleme të qelizave nervore.

Lexo edhe: Personat ku bën më shumë efekt vaksina anti Covid


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Varianti Omicron, këshillat e mjekëve...

Varianti Omicron i zakonshëm gjatë kësaj kohe është shumë ngjitës dhe ka simptoma të paqarta, të ngjashme me një ftohje të zakonshme. Kjo është arsyeja pse është e lehtë ta...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X