Ulet numri i vaksinimeve kundër fruthit për shkak të Covid-19: vëmendje ndaj rreziqeve

0 0

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja të mos shmanget nga synimet e tjera të rëndësishme në fushën e shëndetësisë. Një shembull është ai i vaksinës së fruthit. Pandemia po ngadalëson progresin në luftën kundër kësaj sëmundjeje, duke shkaktuar një rënie të mprehtë të vaksinimeve tek fëmijët dhe duke ulur kapacitetin për diagnostikim dhe mbikëqyrje.

Miliona doza më pak

Rreziku është që, nëse vaksina e fruthit fillon të praktikohet më pak, infeksioni mund të përhapet sërish. Kjo do t’i bënte të padobishme qëllimet e arritura dhe që në të vërtetë do të duhet ende të arrihen: për kontroll efektiv të sëmundjes, 96% e popullsisë duhet të vaksinohen. Përndryshe, ekziston rreziku i rritjes së mprehtë të sëmundjes, gjë që do të vihet re sidomos kur infeksioni Sars-CoV-2 të jetë më i kontrolluar. Mund të ketë miliona raste të fruthit, me pasoja veçanërisht në vendet më të varfra. Alarmi është ngritur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë së bashku me Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Sipas të dy organizatave, rreth 22 milionë fëmijë nuk kanë marrë dozën e parë të vaksinës së fruthit në vitin 2020, 3 milionë më shumë se një vit më parë. Numri i mostrave biologjike të dërguara në laborator për të konfirmuar infeksionin është ulur gjithashtu, duke treguar se edhe kapaciteti i mbikëqyrjes së infeksionit është ulur gjithashtu.

Pasojat e rënies së vaksinimit

Si rezultat i kësaj ulje të vaksinës së fruthit, shpërthime të mëdha kanë ndodhur në 26 vende. Është e vërtetë që rastet e fruthit kanë rënë, por kjo si pasojë e angazhimit në fushatën e vaksinimit të viteve të kaluara, dhe masave të marra për kontrollin e pandemisë Covid-19: maska, distancimi dhe larja e duarve.

Sipas OBSH-së, kjo është një lloj qetësie para stuhisë, pasi rreziku i epidemive vazhdon të rritet në mbarë botën. Të gjitha vendet duhet të vazhdojnë t’i përkushtohen luftës kundër Covid-19, por energjia dhe burimet duhet të angazhohen gjithashtu për të mbështetur programet thelbësore të imunizimit. Numri i lartë i fëmijëve të pavaksinuar, shpërthimet e fruthit dhe përkeqësimi i kapacitetit zbulues dhe diagnostikues për shkak të devijimit të burimeve në përgjigjen ndaj Covid-19 do të rrisë gjasat e vdekjeve të lidhura me fruthin dhe komplikimeve serioze te fëmijët.

Fruthi mund të shkaktojë komplikime serioze, si pneumoni dhe otitis tek fëmijët e vegjël, si dhe encefalit, i cili shfaqet me temperaturë të lartë, konvulsione dhe mund të çojë në koma. Prandaj është thelbësore të përfitohet nga vaksina, e cila përmban antigjene të afta për të stimuluar përgjigjen imune dhe për të siguruar imunitet, pa shkaktuar sëmundjen.

Lexo edhe: Vaksina e fruthit mbron fëmijët nga koronavirusi?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Varianti Omicron, këshillat e mjekëve...

Varianti Omicron i zakonshëm gjatë kësaj kohe është shumë ngjitës dhe ka simptoma të paqarta, të ngjashme me një ftohje të zakonshme. Kjo është arsyeja pse është e lehtë ta...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X