Personat ku bën më shumë efekt vaksina anti Covid

0 0

Gratë, të rinjtë, jo duhanpirësit dhe personat pa patologji me rrezik të lartë të ngjarjeve kardiovaskulare. Këta janë subjektet që kanë ende një përgjigje të mirë antitrupore 6 muaj pas dozës së parë të vaksinës. Rezultatet vijnë nga studimi i koordinuar nga Universiteti “Sapienza” i Romës dhe Poliklinika “Umberto I” në Romë dhe janë bazuar në përgjigjen e antitrupave 2 dhe 6 muaj pas dozës së dytë të vaksinës Pfizer-Biontech në 2065 punonjës të kujdesit shëndetësor.

Antitrupat janë aty

Hulumtimi, i promovuar nga rektorja e Sapienza, Antonella Polimeni dhe nga drejtori i përgjithshëm i Spitalit Universitar Policlinico Umberto I, Fabrizio d’Alba, tregoi se, 2 muaj pas dozës së dytë të vaksinës, vetëm 0,14 % (3 persona) e subjekteve kishin një përgjigje të pamjaftueshme antitrupore.

Më të mbrojturit janë gratë dhe të rinjtë

Në veçanti, titri i antitrupave tregoi vlera mesatare më të larta tek femrat sesa tek meshkujt dhe tek subjektet më të rinj (18-30 vjeç duke u ulur me moshën në nivelet mesatare te subjektet mbi 60 vjeç).

Më të mbrojtur ata pa sëmundje të tjera dhe jo duhanpirës

Për më tepër, prania e sëmundjeve shoqëruese, me rrezik të lartë të ngjarjeve kardiovaskulare, si hipertensioni, diabeti dhe dislipidemia, lidhej drejtpërdrejt me një titër më të ulët të antitrupave. Por duhanpirja rezultoi gjithashtu të jetë një variabël i rëndësishëm. Në të vërtetë, duhanpirësit kishin një përgjigje më të ulët të antitrupave sesa joduhanpirësit.

6 muaj pas dozës së parë të vaksinës, titri i antitrupave u ul me rreth 75%, por shumica e subjekteve shfaqën ende një përgjigje të mirë të antitrupave, ndërsa vetëm 0.8% (12 subjekte) rezultuan të pamjaftueshëm.

Kërkimi është ende në vazhdim

Studimi parashikon analiza të mëtejshme të të dhënave për të verifikuar nëse ka variabla të tjerë që mund të ndikojnë në përgjigjen e antitrupave dhe parashikohet gjithashtu vlerësimi i përgjigjes ndaj administrimit të dozës së tretë në vazhdim në Spitalin Universitar Policlinico Umberto I.

“Rezultatet e hetimit që po bëjmë na lejojnë të lidhim llojin e përgjigjes së antitrupave me variabla të rëndësishëm si mosha, gjinia, prania e sëmundjeve shoqëruese dhe mënyra e jetesës edhe në kohën e lirë” – nënvizon drejtoresha Antonella Polimeni. “Vlerësimi i sasisë dhe cilësisë së përgjigjes imune të shkaktuar nga vaksinimi është i rëndësishëm, sepse na lejon të vlerësojmë efikasitetin mbrojtës të vaksinës”.

Si funksionojnë vaksinat?

Duke futur në trup një mikroorganizëm specifik joaktiv, vaksina aktivizon mekanizmin mbrojtës natyror të trupit tonë, pra sistemin imunitar, për të ndërtuar një rezistencë specifike ndaj infeksionit. Kjo mbrojtje imune, e ngjashme me atë të marrë pas sëmundjes, mbron nga sulmet e mikroorganizmave, pa u zhvilluar simptomat dhe komplikimet e sëmundjes.

Lexo edhe: Covid 19, fëmijët prodhojnë më shumë antitrupa se të rriturit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X