Varianti Omicron, këshillat e mjekëve të familjes për t’u mbrojtur

0 0

Varianti Omicron i zakonshëm gjatë kësaj kohe është shumë ngjitës dhe ka simptoma të paqarta, të ngjashme me një ftohje të zakonshme. Kjo është arsyeja pse është e lehtë ta nënvlerësosh atë, të jesh pozitiv pa e ditur dhe si rrjedhojë të kontribuosh në përhapjen e tij. Për të mos përmendur praninë bashkëkohore të variantit Delta.

Mbrojtja kundër variantit Omicron nuk është e lehtë, sepse dihet ende pak për të. Ata që kanë pasur imunitet falë infeksionit të variantit Delta mund të riinfektohen nga Omicron, kohët e inkubacionit të të cilit janë ende të pasigurta. Vaksinat mbeten mbrojtja më e mirë, për sa kohë që vijnë në tre doza. Megjithatë, është thelbësore të mos e humbni vigjilencën tuaj.

Tek mjeku vetëm për raste urgjente

Autoritetet shëndetësore ftojnë qytetarët që të shkojnë te mjeku vetëm për nevoja reale që nuk mund të shtyhen dhe nëse është e mundur, të shmangin turmat në sallën e pritjes dhe në hyrje. Është më mirë të telefononi ose të shkruani një email për receta për trajtime rutinë, si dhe për transmetimin e rezultateve të testeve diagnostikuese dhe konsultimeve. Mjekët rekomandojnë përditësimin e rregullt të fazave të vaksinimit, pasi doza e tretë konfirmohet të jetë jashtëzakonisht efektive në mbrojtjen kundër formave të rënda klinike të Covid-19. Në fakt, ajo shmang komplikimet pulmonare dhe shtrimet në spital në rast infektimi. Në rast të simptomave edhe të lehta që mund të jenë treguesi i Covid, është e nevojshme të izoloheni dhe të kontaktoni menjëherë mjekun tuaj, konsultimi i të cilit është thelbësor përpara se të ndërmerrni ndonjë iniciativë personale.

Zyrat e mjekëve duhet të qëndrojnë të hapura dhe të funksionojnë për nevojat e pacientëve. Qasja duhet të jetë e programuar dhe e kufizuar vetëm për ata që mbajnë maskën dhe pas dezinfektimit të duarve. Idealja do të ishte që çdo studim të mund të aktivizonte sistemet e zbulimit të temperaturës. Distanca në dhomën e pritjes ndërmjet çdo individi duhet të jetë më e madhe se 2 metra dhe qëndrimi nuk duhet të kalojë 15 minuta. Praktika të tjera që duhen adoptuar për t’u mbrojtur kundër variantit Omicron janë ajrimi i shpeshtë i ambienteve, dezinfektimi i të gjitha sipërfaqeve (pra karriget, tavolinat, dorezat) me dezinfektues me bazë klori, përdorimi i masave paraprake standarde (si maskat FFP2) për përhapjen e sëmundjet ajrore.

Në rast të dyshimit për infeksion

Në rast se një person i pranishëm në zyrë paraqet simptoma të frymëmarrjes, si grip ose temperaturë, duhet të pajiset menjëherë me maskë FFP2, të izolohet nga të tjerët ose, akoma më mirë, të kthehet në shtëpinë e tij. Çdo pacient duhet të trajtohet gjithmonë si një rast i dyshuar dhe duhet të kryhet një hetim epidemiologjik në kontaktet e ditëve të fundit, duke kërkuar një shtupë molekulare aty ku shihet e përshtatshme. Qytetarët me simptoma të dyshuara ose të konfirmuara me Covid-19 duhet të menaxhohen sa më shumë që të jetë e mundur nga distanca. Nëse ata kanë nevojë për një vizitë në shtëpi, masat paraprake duhet të merren me përpikëri me të gjitha pajisjet mbrojtëse personale si maska ​​FFP2 / FFP3, doreza, syze, veshje njëpërdorimshe. Gjithashtu, mjeku duhet të ketë në një qese vetëm pajisjet rreptësisht të nevojshme (fonendoskop, sfygmanometër, pulsoksimetër ose oksimetër, letër dhe stilolaps) për t’u dezinfektuar më vonë, si dhe të gjitha pajisjet. Familjarët nuk duhet të qëndrojnë pranë personit të dyshuar të sëmurë.

Teksa presin që autoritetet të miratojnë barnat e reja antivirale, mjekët e familjes luajnë gjithashtu një rol kyç në aktivizimin e gjurmimit dhe drejtimit të personave të pambrojtur drejt administrimit të antitrupave monoklonale, i vetmi mjet terapeutik i disponueshëm sot. Menaxhimi fillon me vlerësimin e menjëhershëm të indeksit të dobësisë për fillimin e trajtimit brenda 5 ditëve dhe në çdo rast jo më vonë se 10 ditë nga fillimi i simptomave.

Lexo edhe: Variantet e reja të Covid 19 dhe a do të funksionojnë vaksinat?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X