Maskat kirurgjikale mund të lahen deri në 10 herë pa humbur aftësinë mbrojtëse

0 0

Maskat kirurgjikale janë të ripërdorshme pas larjes së tyre, madje edhe në lavatriçe, deri në 10 herë. Një avantazh për mjedisin dhe për portofolin.

Kjo u vërtetua nga një studim i kryer nga disa studiues francezë, të cilët shqyrtuan performancën e filtrimit të maskave të polipropilenit pas disa kalimeve në lavatriçe. Përfundimi: maskat kirurgjikale mund të ripërdoren deri në 10 herë sepse ruajnë fuqinë e tyre filtruese dhe frymëmarrjen deri në 10 cikle larjeje në lavatriçe ose nëse sterilizohen në autoklavë për 5 herë; një sugjerim konkret që, nëse miratohet, do të lejonte deri në 10 herë më pak plastikë të hidhej në qarkullim në mjedis. Lajmi erdhi nga një analizë e re e publikuar në revistën shkencore “Chemosphere” nga Qendra Kërkimore Klinike e Spitalit Universitar të Grenoble, Francë.

Ato mbeten gjithmonë më efektive se maskat e pëlhurës

Nevoja për pajisje mbrojtëse personale është rritur në mënyrë eksponenciale dhe për të adresuar mungesën e maskave për fytyrën gjatë pranverës së vitit 2020, shumë shkencëtarë gjetën mënyra për të ripërdorur maskat e fytyrës në departamentet e shëndetësisë. Ishte e nevojshme të gjendej ekuilibri midis pastrimit të maskave mjekësore në mënyrë që të ruhej siguria dhe funksionaliteti i tyre për ripërdorim, me avantazhin mjedisor të menaxhimit të mbetjeve mjekësore një përdorimshe.

Epo, pas një viti e gjysmë testesh laboratorike, studiuesit kanë treguar se maskat kirurgjikale të polipropilenit mund të lahen deri në 10 herë në lavatriçe, duke ruajtur performancën e tyre më të lartë se maskat prej pëlhure të kategorisë 1, me aftësi për të filtruar bakteret më të lartë se 98% kundrejt 90%.

Testi në tri modele

Eksperimenti u krye në 3 modele maskash kirurgjikale të blera në supermarkete dhe farmaci. Protokolli i kërkuar për të verifikuar frymëmarrjen e mirë dhe efikasitetin e filtrimit (rezistenca ndaj depërtimit të grimcave më të mëdha se 3 μm) të 3 maskave të reja dhe pas 10 larjeve në 60 ° C. Pas çdo larje, maskat thaheshin në tharëse dhe më pas hekuroseshin.

Në mënyrë të detajuar, dy nga maskat e dobishme në eksperiment ishin maska ​​të vërteta kirurgjikale, të cilat sipas standardit EN 14683 u klasifikuan si tip 1, pra me një efikasitet filtrimi bakterial prej 95%. E treta, nga ana tjetër, e blerë në farmaci, nuk pretendonte të ishte më shumë se një “maskë rehati”, por dukej për të gjitha qëllimet një maskë kirurgjikale.

Rezultatet treguan se, pavarësisht se janë teorikisht të disponueshme, të 3 llojet e maskave, edhe pas larjeve të shumta, ruajnë aftësi të shkëlqyera filtrimi. Për më tepër, edhe pas larjes, maskat mbetën mjaftueshëm të lirshme për frymëmarrje në mënyrë që të mund të mbaheshin për disa orë pa krijuar shqetësime. Sipas hulumtimit, ripërdorimi i maskave në popullatën e përgjithshme, në industri apo në spitale (duke përjashtuar rastin e kirurgjisë) ka avantazhe të konsiderueshme për menaxhimin e mbetjeve pa vënë në rrezik sigurinë e njerëzve.

A e dini se?

Sot, mbetjet e krijuara nga maskat i kanë kaluar edhe qeseve plastike, duke u bërë mbetjet më të shpeshta të pranishme në mjedis.

Lexo edhe: Fëmijët mbi dy vjeç mund të mbajnë maska, nuk është e rrezikshme


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X