Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin e problemeve mendore

0 0

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë alarmi, por nuk ka dyshim se edhe në mungesë të proceseve patologjike si sëmundja e Alzheimerit, varfërimi i fjalorit është një problem mjaft i shpeshtë pas një moshe të caktuar. Megjithatë, sjellja e produkteve të qumështit në tryezë në baza të rregullta mund të ndihmojë.

Dietë në ndihmë të kujtesës

Ushqimi i duhur është një nga strategjitë për parandalimin e rënies njohëse. Ushqimi në mënyrë të shëndetshme dhe të ekuilibruar lejon, në fakt, të ketë sasinë e duhur të të gjithë makronutrientëve dhe elementëve gjurmë që i nevojiten trupit dhe trurit ndërsa plaket. Një studim kanadez i kryer nga studiues të universitetit në Québec në një kampion prej gati 8 mijë pjesëmarrësish, tregoi se konsumi i rregullt i produkteve të qumështit mund t’i atribuohet një efekti mbrojtës në kujtesën dhe performancën gjuhësore.

Rezultatet e studimit

Qëllimi ishte të përpiqeshim të kuptonim se deri në çfarë mase konsumi ditor i produkteve të qumështit mund të luante një rol në performancën njohëse. Për këtë arsye, pjesëmarrësit iu nënshtruan dhjetë testeve në tre fushat kryesore të funksionit njohës: kujtesa, funksionet ekzekutive, shpejtësia psikomotore. Studimi zbuloi se performancat më të mira, veçanërisht në rrjedhshmërinë verbale, u regjistruan te pjesëmarrësit që konsumonin në mënyrë rutinore të paktën dy racione e gjysmë produkte të qumështit në ditë. Ai demonstroi gjithashtu një lidhje pozitive midis konsumit të qumështit dhe djathit dhe efikasitetit në funksionet ekzekutive, dhe një lidhje po aq pozitive midis konsumit të kosit dhe kujtesës.

Pse janë të mira për trurin?

E gjitha kjo falë efektit mbrojtës dhe anti-plakje të lëndëve ushqyese të pranishme në mënyrë natyrale në këto produkte si vitamina B12, vitamina D, mineralet, peptidet dhe substanca të tjera të pranishme në produktet e fermentuara si kosi dhe kefiri, për të cilat trupi ka nevojë pikërisht në fazën e rënies. Gjithashtu nuk duhet harruar roli i kalciumit dhe proteinave në mbrojtjen e sistemit muskuloskeletal. Pas një moshe të caktuar, si burrat, ashtu edhe gratë përjetojnë një dobësim të masës kockore dhe muskulore.

Lexo edhe: Aktiviteti fizik ndikon në mirëqenien mendore të fëmijëve


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Varianti Omicron, këshillat e mjekëve...

Varianti Omicron i zakonshëm gjatë kësaj kohe është shumë ngjitës dhe ka simptoma të paqarta, të ngjashme me një ftohje të zakonshme. Kjo është arsyeja pse është e lehtë ta...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X