Varianti i ri Omicron më i butë, por përhapet më shpejt? Çfarë duhet të dimë?

0 0

Shfaqja e variantit Omicron ka ndryshuar edhe një herë rrjedhën e pandemisë. Ashtu si shumë vende kishin filluar të shijonin lehtësimin e kufizimeve dhe shumë familje po planifikonin për festat e fundvitit, varianti i ri mbërriti, duke i detyruar qeveritë të luftonin mbi masat për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së tij.

Dr Angelique Coetzee, mjekja e Afrikës së Jugut, e cila së pari paralajmëroi autoritetet për praninë e variantit të ri COVID-19, i ka përshkruar simptomat e Omicron si “shumë, shumë të buta” krahasuar me ato të variantit Delta, dhe të ndryshme nga ai. Ajo i ka përshkruar dhimbjet e muskujve, lodhjen, gërvishtjet e fytit dhe djersitjet e natës si simptoma të zakonshme të Omicron.

Por Dr Mike Ryan, drejtor ekzekutiv i programit të urgjencave shëndetësore të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), beson, “Nuk ka dyshim se numri në rritje dhe forca e infeksionit do të gjenerojnë më shumë shtrime në spital në javët e ardhshme”. Duke folur në një ëebinar të Ndihmës Irlandeze të organizuar nga Instituti i Çështjeve Ndërkombëtare dhe Evropiane (IIEA), ai tha: “Ajo për të cilën jam më i shqetësuar tani sot, është fakti që ka njerëz të pavaksinuar në çdo vend, të cilët janë në nivele të larta rreziku”.

Pra, a po reagojmë tepër siç ka sugjeruar Dr Coetzee, apo është më e sigurt të hyjmë më fort me kufizimet tani derisa ta kuptojmë më mirë variantin?

Më 14 dhjetor, Discovery Health, administratori më i madh privat i sigurimeve shëndetësore në Afrikën e Jugut, publikoi të dhëna për më shumë se 211,000 njerëz që rezultuan pozitivë për COVID-19 midis 15 nëntorit dhe 7 dhjetorit 2021, rreth 78,000 prej të cilëve mendohej se kishin variantin Omicron. Analiza, e cila u krye në bashkëpunim me Këshillin e Kërkimeve Mjekësore të Afrikës së Jugut (SAMRC), llogariti se dy doza të vaksinës Pfizer-BioNTech ofruan 70 për qind mbrojtje kundër shtrimit në spital gjatë rritjes së fundit të rasteve dhe 33 për qind mbrojtje kundër infeksionit. Kjo është më e ulët se mbrojtja e ofruar kundër variantit Delta që qëndron në 93 për qind kundër shtrimit në spital dhe 80 për qind kundër infeksionit. Këto gjetje të botës reale vërtetojnë atë që ne tashmë dimë për Omicron nga gjetjet laboratorike – se ai është në gjendje të shmangë një pjesë të përgjigjes imune të shkaktuar nga vaksinat.

Studimi shqyrtoi gjithashtu pranimet në spital në këtë grup, duke arritur në përfundimin se rreziku i shtrimit në spital midis të rriturve të diagnostikuar me COVID-19 ishte ende 29 për qind më i ulët se gjatë valës së parë të vendit vitin e kaluar. Ka raporte për një numër në rritje të fëmijëve që infektohen dhe shtrohen në spital me Omicron në Afrikën e Jugut, megjithëse shkencëtarët afrikano-jugorë kanë thënë se nuk mund të konfirmojnë një lidhje midis Omicron dhe pranimeve të larta të foshnjave, gjë që mund të jetë për shkak të faktorëve të tjerë.

Shqetësues është fatki se Omicron u shoqërua me një rrezik 5.4 herë më të lartë të riinfeksionit krahasuar me Delta. Studimi vendosi mbrojtjen e ofruar nga një infeksion i mëparshëm në rreth 19 për qind dhe me një injeksion përforcues në mes 55 dhe 80 për qind.

Ekspertët janë të shqetësuar se shpejtësia me të cilën ky variant transmeton dhe shkalla me të cilën ai dyfishohet në popullatë do të kompensojë çdo reduktim të ashpërsisë. Mbretëria e Bashkuar, në veçanti, ka parë përhapjen e variantit dhe është bërë dominues në një periudhë të shkurtër, me Londrën që sheh rritjen më të madhe të rasteve që nga janari 2021. Në mënyrë të pashmangshme, do të ketë një vonesë në shtrimin në spital, kështu që dy deri në tre javët e ardhshme do të të jetë vendimtar në përcaktimin nëse nevojiten apo jo kufizime të mëtejshme për të frenuar përhapjen.

Një nga gjërat që studimet nuk e shikojnë, por që është një shqetësim për mjekët, është se çfarë do të thotë kjo rritje e infeksioneve për një kohë të gjatë COVID. Është e arsyeshme që me një numër më të madh të infeksioneve, më shumë njerëz do të përfundojnë me COVID të gjatë, me simptomat e tij të vazhdueshme që përfshijnë lodhje ekstreme. Covid-i i zgjatur jo vetëm që ka efekte shkatërruese te individët dhe familjet e tyre, por gjithashtu mund të ushtrojë presion mbi sistemet dhe ekonomitë e kujdesit shëndetësor pasi njerëzit duhet të marrin periudha të gjata pushimi nga puna.

Këshilla e arsyeshme tani është që të jemi të kujdesshëm ndërsa mësojmë më shumë për virusin, të vaksinohemi – sepse edhe pse ka një reduktim të mbrojtjes kundër Omicron, ai ende ofron një nivel të mirë mbrojtjeje – dhe të kufizojmë aktivitetet sociale. Nuk ka gjasa të shohim nivelet e shtrimeve në spital dhe sëmundshmërisë afatgjatë që pamë në valët e mëparshme, sepse shumë prej nesh janë të vaksinuar, por sado të mira që janë vaksinat, ato nuk janë perfekte, kështu që çdo masë shtesë do të ndihmojë.

Lexo edhe: Si të mbroj të porsalindurin nga Covid 19 gjatë festave të fundvitit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X