Si të mbroj të porsalindurin nga Covid 19 gjatë festave të fundvitit?

0 0

Nëse sapo keni ardhur në shtëpi me një fëmijë të porsalindur, ose prisni ta sillni në jetë së shpejti, urime! Të bërit prind është një përvojë mjaft sfiduese dhe aq më tepër, në kohë pandemie.

Falë COVID-19, gjithçka që bëjmë vjen me shqetësime dhe pyetje të reja, dhe pushimet, një kohë që shpresojmë se do të jetë e këndshme dhe qetësuese, nuk bëjnë përjashtim. Kur keni një fëmijë të vogël në shtëpi, ai do të jetë shqetësimi juaj kryesor. A është e sigurt të kesh fluksin e zakonshëm të vizitorëve të pushimeve? Çfarë duhet të bëj për ta mbajtur fëmijën tim të sigurt? Këtu do t’u përgjigjemi pyetjeve se si ta mbroni të porsalindurin tuaj nga COVID-19 këtë sezon festash.

Sa i rrezikshëm është COVID-19 për një foshnjë?

COVID-19 ka qenë i dëmshëm për shumicën. “Megjithatë, fëmijët kanë ecur shumë më mirë se të rriturit gjatë pandemisë,” thotë Jennifer Lighter, MD, epidemiologe spitalore dhe specialiste e sëmundjeve infektive pediatrike në Spitalin e Fëmijëve Hassenfeld në NYU Langone.

Ka prova që tregojnë se qelizat imune tek foshnjat dhe fëmijët janë veçanërisht të forta në vrasjen e SARS-CoV-2 në fillim të infeksionit, krahasuar me të rriturit. Një studim në Mbretërinë e Bashkuar, i botuar në “The Lancet”, zbuloi se të porsalindurit nuk kanë aq gjasa të infektohen me COVID-19 si fëmijët më të rritur.

Përveç kësaj, kur nënat shtatzënë vaksinohen kundër COVID-19, antitrupat arrijnë tek foshnja dhe e mbrojnë atë për muajt e parë të jetës, thotë Dr. Lighter, e cila ishte autore e vjetër në një studim të fundit të botuar në “American Journal of Obstetrics & Gynecology MFM”. Studiuesit zbuluan se nga 36 të porsalindur nënat e të cilëve kishin marrë ose vaksinën Pfizer–BioNTech ose Moderna COVID-19 gjatë shtatzënisë, 100% e tyre kishin antitrupa mbrojtës në lindje.

Megjithatë, nëse foshnjat infektohen me COVID-19, ata mund të jenë në një rrezik më të lartë të sëmundjes së rëndë sesa fëmijët më të rritur. Arsyet janë të trefishta, thotë Adrianna Bravo, pediatre dhe këshilltare e lartë mjekësore për “Inspire Diagnostics”: sistemi i tyre imunitar është i papjekur dhe mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes janë më të vogla.

Dr. Bravo e kupton pse prindërit kanë shqetësime. “Pothuajse të gjitha familjet me foshnja dhe fëmijë të vegjël me të cilët ne punojmë shprehin shqetësimin, veçanërisht kur po afrohen pushimet dhe familjet po peshojnë rrezikun dhe përfitimet e udhëtimit dhe mbledhjes së bashku”, –  thotë ajo.

Çfarë duhet të dini për mbrojtjen e të porsalindurit tuaj

Nëse keni një të porsalindur në shtëpi gjatë sezonit festiv, është e natyrshme të keni lloj-lloj pyetjesh në lidhje me masat paraprake që duhet të merrni. Mos u shqetësoni. Ja çfarë thonë ekspertët për mbrojtjen e të vegjëlve tuaj nga COVID-19 gjatë festave.

A duhet t’u kërkoj anëtarëve të familjes që të vaksinohen përpara se të shohin të porsalindurin tim?

Një person i pavaksinuar paraqet rrezik për këdo me të cilin bie në kontakt, paralajmëron Dr. Lighter. “Të sapolindurit nuk mund të ndahen nga pjesa tjetër e familjes shumë lehtë dhe vaksinimi i të gjithë anëtarëve të përshtatshëm të familjes vepron si një mbrojtje për foshnjat”, – thotë ajo.

Kjo do të thotë të kontrolloni statusin e vaksinimit të kujtdo që vjen në shtëpinë tuaj gjatë pushimeve.

A duhet që familja ime të mbajë maskë rreth të porsalindurit tim?

Dr. Bravo thotë se nuk ka asnjë masë për zbutjen e rrezikut që është e pagabueshme, por një qasje me shumë shtresa ofron mbrojtje të fortë. Së paku, ajo këshillon zbatimin e tri masave themelore për zbutjen e rrezikut.

Së pari, sigurohuni që të gjithë rreth foshnjës të jenë të vaksinuar. Më pas, bëni kujdesin e duhur për të siguruar që dikush që mblidhet së bashku të mos ketë asnjë simptomë (qoftë të butë) të COVID-19, gripit ose të ngjashme. Së fundi, ajo rekomandon mbajtjen e maskave kur mblidheni në ambiente të mbyllura – të paktën për periudha kohore kur nuk hanë dhe sigurisht gjatë kontaktit të ngushtë me foshnjën.

Vidya Mony, specialiste e sëmundjeve infektive të fëmijëve në qendrën mjekësore Santa Clara Valley në San Jose, Kaliforni, është dakord. “Mos harroni, ka shumë viruse të tjera të frymëmarrjes që qarkullojnë tani – jo vetëm COVID-19”, –  thotë ajo. “Secili nga këto infeksione mund të jetë i dëmshëm për një foshnjë të vogël”. Në fakt, Dr. Mony shkon një hap më tej dhe këshillon që të mos i lini vizitorët të përqafojnë, puthin ose mbajnë fëmijën tuaj.

A duhet t’i planifikoj festat jashtë për shkak të të porsalindurit tim?

Mbledhja jashtë është gjithmonë një alternativë më e mirë. Kjo për shkak se ajri është vazhdimisht në lëvizje, shpjegon Dr. Mony. “Në ambiente të mbyllura, ajri është i ndenjur – kështu që nëse një person kollitet ose teshtin, nuk ka aq shumë shkëmbime ajri për të lëvizur këto pika të frymëmarrjes”.

Moti nuk është gjithmonë i përshtatshëm për shoqërim në natyrë, kështu që nëse duhet të festoni në ambiente të mbyllura, ka gjëra që mund të bëni për të zvogëluar rrezikun e transmetimit të COVID-19 tek foshnja juaj. Para së gjithash, sigurohuni që hapësira të jetë e ajrosur mirë – hapini dritaret! Dr. Bravo sugjeron blerjen e një filtri ajri të madhësisë së dhomës për hapësirën e grumbullimit, por vetëm sigurohuni që të kontrolloni madhësinë e dhomës për të cilën është vlerësuar.

Ju gjithashtu mund të bëni pushime të rregullta nga turma për të dalë jashtë, që do të thotë të hapni dhe mbyllni herë pas here derën e shtëpisë dhe po inkurajoni ndryshimin e ajrit në dhomë.

A duhet të marr ndonjë masë paraprake me fëmijët më të rritur që janë në shkollë?

Nëse vëllezërit dhe motrat më të mëdhenj sjellin diçka në shtëpi tek foshnja juaj është gjithmonë një rrezik. Përsëri, këshilla më e mirë që ekspertët kanë për fëmijët e moshës 5 vjeç plus është që ata të vaksinohen. “Nuk është kurrë vonë për të vaksinuar një fëmijë që mund të marrë vaksinën” thotë Dr. Bravo.

“Sigurohuni që fëmija juaj më i madh të mbajë gjithmonë një maskë në shkollë dhe mësoni larjen e shpeshtë dhe të duhur të duarve në shkollë dhe në shtëpi”, – shton Dr. Mony. Dhe nëse fëmija juaj më i madh sëmuret, testojeni për COVID-19 dhe viruse të tjera të frymëmarrjes dhe përpiquni t’i mbani larg nga i vogli juaj.

Nëse do të mblidheni me njerëz jashtë shtëpisë tuaj, edhe nëse ata janë familjarë ose miq të ngushtë, është me të vërtetë e rëndësishme të keni informacion se me kë po mblidheni, për gjendjen e tyre shëndetësore, për vaksinimin etj.

A duhet t’u kërkoj anëtarëve të familjes të karantinohen përpara se të shohin të porsalindurin tim?

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandojnë karantinimin nëse keni qenë në kontakt të ngushtë me dikë që ka COVID-19 – pavarësisht nëse keni simptoma apo jo – nëse nuk jeni vaksinuar plotësisht.

Nëse jeni plotësisht i vaksinuar, nuk keni nevojë të karantinoheni nëse nuk keni simptoma. Sidoqoftë, këshillohet të bëni një test për COVID-19 5-7 ditë pas ekspozimit, edhe nëse nuk përjetoni asnjë simptomë. Plus, duhet të mbani një maskë në ambiente të mbyllura për 14 ditë pas ekspozimit ose derisa të rezultoni negativ për COVID-19.

Nëse një anëtar i familjes ndihet i sëmurë ose po përjeton simptoma të COVID-19, ai definitivisht nuk duhet të vizitojë shtëpinë tuaj, thotë Dr. Mony. Dhe t’u kërkohet vizitorëve të bëjnë testin e antitrupave në shtëpi përpara vizitës, pavarësisht nga statusi i tyre i vaksinimit, është një tjetër hap mbrojtës që sigurisht nuk do të bëjë ndonjë dëm.

“Karantinimi nuk është kurrë një ide e keqe!” thotë doktor Bravo. “Unë gjithmonë them se është një shtresë integrale e mbrojtjes.”

Lexo edhe: Zbulohet një nga arsyet pse fëmijët e kalojnë më lehtë Covid 19


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X