Emra mysliman per bebe

0 2

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe i nderojnë profetët, pasi ata besojnë se kjo do të frymëzojë një jetë të drejtë dhe do t’i sjellë bekime foshnjës.

Emri i pare, ndonjëherë është thjesht një emër nderi që tregon një lidhje me besimin islam dhe foshnjës i jepet një emër i dytë më i shkurtër me të cilin njihet zakonisht.

Emri mysliman që ka Muhamed është emri më i popullarizuar i djalit të porsalindur në Mbreterine e Bashkuar për tre vitet e fundit. Prindërve u pëlqen jo vetëm sepse do të thotë “i lavdëruari”, por edhe për shkak të dashurisë së tyre për Profetin Muhamed. Ekziston një besim se nëse i jepni emrin fëmijës suaj, atëherë shembulli i tij i mirë do të ndiqet.

10 emrat më të perdorur myslimanë në Mbretërinë e Bashkuar:

Kuptimi I disa emrave të vajzave

1 Lejla një personazh letrar arab

2 Jasmin lule Jasmin

3 Princesha Maja

4 Zahra rrezatuese

5 Merjemja, nëna e Profetit Isa (Jezus)

6 Aishja e begatë

7 Fatime ajo që abstenon

8 Alijah e lartësuar shumë

9 Amina e ndershme, besnike. Nëna e profetit Muhamed.

10 Amira e populluar mirë

Kuptimi i disa emrave të djemve

1 Muhamed (të gjitha drejtshkrimet) ai që është i lavdëruar; një Profet.

2 Ali kushëriri dhe dhëndri i profetit Muhamed

3 Sejdi i lumtur

4 Ahmedi më i lavdërueshëm

5 Abdullah rob i Allahut

6 Abdul shërbëtor

7 Luan Hamza; xhaxhai i profetit Muhamed

8 Hasan mirë

9 Ariane ajo që është përtej fuqisë së askujt

10 Isai një profet


  1. binance вывод на карту visa

    Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Tabela e orareve të rutinës...

Fëmijët 20 muajsh bëjnë një dremitje në ditë dhe kanë nevojë për 10-12 orë gjumë gjatë natës dhe 2-3 orë gjatë ditës, mesatarisht. Disa fëmijë 20 muajsh do të jenë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X