Emra mysliman per bebe

0 13

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe i nderojnë profetët, pasi ata besojnë se kjo do të frymëzojë një jetë të drejtë dhe do t’i sjellë bekime foshnjës.

Emri i pare, ndonjëherë është thjesht një emër nderi që tregon një lidhje me besimin islam dhe foshnjës i jepet një emër i dytë më i shkurtër me të cilin njihet zakonisht.

Emri mysliman që ka Muhamed është emri më i popullarizuar i djalit të porsalindur në Mbreterine e Bashkuar për tre vitet e fundit. Prindërve u pëlqen jo vetëm sepse do të thotë “i lavdëruari”, por edhe për shkak të dashurisë së tyre për Profetin Muhamed. Ekziston një besim se nëse i jepni emrin fëmijës suaj, atëherë shembulli i tij i mirë do të ndiqet.

10 emrat më të perdorur myslimanë në Mbretërinë e Bashkuar:

Kuptimi I disa emrave të vajzave

1 Lejla një personazh letrar arab

2 Jasmin lule Jasmin

3 Princesha Maja

4 Zahra rrezatuese

5 Merjemja, nëna e Profetit Isa (Jezus)

6 Aishja e begatë

7 Fatime ajo që abstenon

8 Alijah e lartësuar shumë

9 Amina e ndershme, besnike. Nëna e profetit Muhamed.

10 Amira e populluar mirë

Kuptimi i disa emrave të djemve

1 Muhamed (të gjitha drejtshkrimet) ai që është i lavdëruar; një Profet.

2 Ali kushëriri dhe dhëndri i profetit Muhamed

3 Sejdi i lumtur

4 Ahmedi më i lavdërueshëm

5 Abdullah rob i Allahut

6 Abdul shërbëtor

7 Luan Hamza; xhaxhai i profetit Muhamed

8 Hasan mirë

9 Ariane ajo që është përtej fuqisë së askujt

10 Isai një profet


 1. binance вывод на карту visa

  Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

 2. Randal Elliott

  Hi, Neat post. There’s an issue together with your web site in internet explorer, may test this텶E still is the marketplace chief and a good component of people will pass over your fantastic writing due to this problem.

 3. Clickmen SEO Services

  This article is a goldmine of information! I appreciate how you’ve broken down the complex topic into such easily digestible chunks. It’s evident that you’re not just knowledgeable but also an excellent communicator. By the way I am a Senior Researcher at Clickmen™ providing Search Engine Optimization (SEO) & BackLink Building Services throughout European Union, United States & Canada.

 4. gummies for erectile dysfunction

  My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You can’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 5. Vigor Vita CBD Cost

  Thank you for the auspicious writeup It in fact was a amusement account it Look advanced to far added agreeable from you However how can we communicate

 6. alpilean official

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 7. Clear Factor Keto Gummies Review

  Its like you read my mind You appear to know so much about this like you wrote the book in it or something I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit but other than that this is fantastic blog A great read Ill certainly be back

 8. kelly clarkson weight loss diet gummies

  My cousin suggested this website to me, however I’m not sure whether he wrote this post because no one else has such a detailed understanding of my struggles. You are amazing, thanks.

 9. iptv UK

  I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 10. iptv UK

  What i do not realize is in fact how you are no longer actually much more well-favored than you might be right now. You’re very intelligent. You recognize thus considerably in relation to this topic, made me in my view believe it from numerous numerous angles. Its like men and women are not fascinated until it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent. All the time handle it up!

 11. Schuyler Herman

  Je n’ai jamais eu l’occasion d’aller sur votre site et j’ai été surpris par les recherches que vous avez effectuées pour rendre cet article extraordinaire.

 12. maillog

  What a fantastic blog layout! For what duration have you been blogging? You make it look so easy. Both the general design and substance of your website are excellent.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Tabela e orareve të rutinës...

Fëmijët 20 muajsh bëjnë një dremitje në ditë dhe kanë nevojë për 10-12 orë gjumë gjatë natës dhe 2-3 orë gjatë ditës, mesatarisht. Disa fëmijë 20 muajsh do të jenë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X