Zbulohet një nga arsyet pse fëmijët e kalojnë më lehtë Covid 19

0 0

Zbulohet një nga arsyet pse fëmijët sëmuren shumë më pak nga Covid-19 sesa të rriturit: çelësi është në një molekulë të pranishme në traktin respirator, thelbësore që virusi SarsCov2 të përhapet në trup, por që është shumë më pak aktive tek fëmijët.

Fëmijët janë asimptomatikë

Fëmijët dhe të rinjtë nën moshën 20 vjeç kanë një ndjeshmëri për të marrë infeksionin e barabartë me rreth gjysmën e të rriturve dhe, përveç që shpesh janë asimptomatikë, ata kanë raste shumë më pak të rënda (dhe më shpesh prekin traktin gastrointestinal ) me një prognozë shumë më të mirë dhe një vdekshmëri shumë më të ulët se të rriturit. Që nga fillimi i pandemisë, mjekët dhe studiuesit kanë vënë në dyshim arsyet e këtij ndryshimi në krahasim me të rriturit.

Një molekulë më pak aktive

Zbulimi, i botuar në Frontiers in Pediatrics, i detyrohet studiuesve nga CEINGE-Bioteknologjia e Avancuar e Napolit dhe Universiteti Federico II. Studimi, i udhëhequr nga Roberto Berni Canani, profesor i pediatrisë, analizoi mekanizmat e sulmit të virusit duke analizuar mostrat biologjike të marra nga trakti i sipërm respirator dhe zorrët (dy rrugët kryesore të hyrjes së koronavirusit në trup) të fëmijëve dhe të rriturve të shëndetshëm. Në këtë mënyrë, ata zbuluan se molekula Neuropilin 1 është shumë më pak aktive në indin epitelial që rreshton pjesën e brendshme të hundëve të fëmijëve. Është një receptor i aftë për të rritur hyrjen e virusit Sars-CoV-2 në qeliza dhe përhapjen e tij në trup.

Kërkimi vazhdon

Roberto Berni Canani nënvijëzoi sesi ky faktor i shtohet faktorëve të tjerë imunologjikë që janë duke u studiuar. Përkufizimi i këtyre bashkë-faktorëve do të jetë shumë i dobishëm për krijimin e strategjive të reja për parandalimin dhe trajtimin e Covid-19.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X