Si e neutralizojnë fëmijët Covid 19?

0 0

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një studim i kryer nga Spitali Pediatrik Bambino Gesù në Romë dhe i botuar në Cell Reports identifikoi karakteristikat imunologjike të subjekteve që reagojnë më mirë ndaj infeksionit SARS-CoV-2, me ecuri të shpejtë dhe simptoma të lehta. Qëllimi ishte të kuptonim mekanizmat me të cilët fëmijët neutralizojnë Covid-19.

Kërkimi u krye së bashku me Universitetin e Padovës dhe Institutin Eksperimental Zooprofilaktik të Venecias dhe promovuar nga grupi i studimit “CACTUS – Studime imunologjike tek fëmijët e prekur nga sëmundjet kovide dhe akute”, krijuar nga mjekë dhe studiues nga Spitali Universitar Pediatrik Departamenti i Fëmijës Jezus në mes të urgjencës shëndetësore.

Studimi për shumë të rinj

Sondazhi përfshiu 66 fëmijë midis moshave 1 dhe 15 vjeç, të shtruar në këtë spital verën e vitit 2020. Shumica e tyre treguan disa simptoma në fillim dhe një javë më vonë ishin asimptomatike dhe të kuruar klinikisht.

Studimi nuk përfshiu fëmijë me simptoma më serioze, për shembull atë të Mis-C, sindromës inflamatore multisisteme pediatrike. Ky është një grup simptomash, ndoshta të lidhura me infeksionin Sars-CoV-2, i cili mund të ndodhë tek fëmijët, i karakterizuar nga ethe, të përziera, të vjella dhe inflamacion të organeve të brendshme. Ekspertët i përjashtuan këta të vegjël nga studimi pikërisht për të hetuar veprimtarinë e sistemit të mbrojtjes tek ata që reaguan më mirë dhe për të kuptuar se si fëmijët e neutralizojnë Covid-19.

Një ngarkesë virale shumë e ulët

Analizat laboratorike kanë treguar se profili imunologjik i fëmijëve të cilët tashmë pas një jave kishin arritur të neutralizonin virusin, karakterizohej nga një sasi e madhe e limfociteve T dhe B specifike kundër Sars-CoV-2, në gjendje të riprodhohen shpejt pasi të vijnë në kontakt me virusin dhe prodhojnë antitrupa të aftë për ta neutralizuar atë. Tek fëmijët që kishin këtë karakteristikë, vetëm pas një jave ekspertët gjetën një ngarkesë virale shumë të ulët, të barabartë me më pak se 5 kopje virale për mikrolitër të gjakut, të aftë për të anuluar aftësinë infektive dhe për këtë arsye mundësinë e infektimit të njerëzve të tjerë, madje edhe në rast se tamponi del akoma pozitiv.

Për më tepër, prania e limfociteve specifike T dhe B kundër koronavirusit do të lidhej me ekspozimin e fëmijëve ndaj viruseve të tjerë sezonalë. Me fjalë të tjera, fëmijët neutralizojnë Covid-19 më lehtë kur, në historinë e tyre mjekësore, ata tashmë kanë rënë në kontakt me një numër të madh të viruseve të tjera të gripit. Identifikimi i karakteristikave imunologjike të këtyre fëmijëve do të jetë gjithashtu i dobishëm në të ardhmen për zhvillimin e vaksinave ad hoc për shumë të rinj, si dhe strategjitë e trajtimit të synuar.

Variantet e fundit të Covid-19 duket se prekin më shumë fëmijët, duke shkaktuar dhimbje koke, si dhe simptoma të frymëmarrjes. Ndërsa vazhdon fushata e vaksinimit, është e këshillueshme që të vazhdohen masat e sigurisë, të tilla si larja e duarve dhe përdorimi i maskave.





Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Cistiti, si ta mundni në...

Cistiti është një çrregullim mjaft i përhapur: një në dy gra, të paktën një herë në jetën e tyre, preket nga kjo sëmundje. "Cistiti, një menaxhim i shkathët" është projekti...

Fëmijët mbi dy vjeç mund...

Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale nuk krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për fëmijët e vegjël, Studimi, i kryer nga studiuesit që raportojnë në Departamentin e Nënave-Foshnjave, në...

Laktimi jo shtatzënë: Çfarë do...

Simptomat Laktimi është procesi i prodhimit të qumështit të gjirit. Për gratë që janë shtatzënë ose kanë lindur kohët e fundit, laktacioni është normal. Hormonet sinjalizojnë gjëndrat e qumështit në...

Dhimbja e grykës gjatë Covid...

Pse të shqetësoheni për një dhimbje të vogël në qafë? Ka simptoma për të cilat pacientët pozitivë me Covid 19 duhet të kenë kujdes. Këtu përfshihen: këputje e përgjithshme, temperaturë,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X