Fëmijët rrezikohen më shumë nga Covid në shtëpi sesa në shkollë

0 0

Ata që kanë frikë se shkollat ​​përbëjnë një vend në rrezik për Covid-19, do të duhet të mendojnë përsëri. Është shumë më e rrezikshme që fëmijët të jenë në shtëpi sesa në klasë. Të paktën ky është përfundimi i një studimi të kryer nga një ekip studiuesish italianë nga spitali San Camillo-Forlanini në Romë, i publikuar në revistën italiane Pediatrics. Nëse rezultatet konfirmohen, mësimi në distancë, mund të bëhet një mundësi gjithnjë e më e largët.

Studimi italian i 3000 fëmijëve

Autorët, të udhëhequr nga Mauro Calvani, kreu i Uoc Pediatrics, janë përpjekur të kuptojnë se cilat janë vendet më të rrezikuara për fëmijëri, domethënë ato në të cilat fëmijët sëmuren më shpesh nga Covid-19 dhe nëse fëmijët janë rrezik për të infektuar pjesën tjetër të familjes. Për ta zbuluar, ata analizuan të dhënat nga seria e rasteve pediatrike, në spitalin San Camillo-Forlanini. Në përgjithësi, ata morën parasysh të dhënat e rreth 3 mijë fëmijëve.

Më shumë rreziqe në shtëpi

Analiza e rezultateve zbuloi se shkolla nuk është një vatër SARS-CoV-2, siç është menduar gjithmonë. “Pas një ekspozimi të dyshuar ndaj një personi të sëmurë, infeksioni kontraktohet nga fëmijët më rrallë në shkollë sesa në shtëpi”, shpjeguan ekspertët.

Megjithatë, është e vërtetë që pasi të infektohen, fëmijët mund të infektojnë familjet e tyre. Sipas përllogaritjeve të autorëve, të gjithë fëmijët, nga kopshti deri në shkollën e mesme, janë në gjendje të infektojnë rreth 30% të familjarëve të tyre. Shumë për shkak të mosrespektimit të masave paraprake të sugjeruara nga ekspertët. “Edhe nëse familja është e vetëdijshme për infektueshmërinë e fëmijës, jo gjithmonë merren masa për të reduktuar përhapjen e infeksionit”, kujtojnë studiuesit.

Në dritën e këtyre rezultateve, është e rëndësishme t’u transmetohet fëmijëve qetësi në lidhje me frekuentimin e shkollës, gjithashtu të mos theksojmë një ankth gjithnjë e më të përhapur në fëmijëri, duke i ftuar ata që të mos e lëshojnë kurrë vigjilencën. Në rast se infektohen me Covid-19, duhet të mbahen sa më shumë të izoluar, veçanërisht nëse në familje ka individë të pavaksinuar ose të brishtë.

Lexo edhe: A mund të va ksinohen fëmijët dhe adoleshentët kundër Covid 19? A mbron vaksina nga mutacionet e virusit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X