Perdorimi i droges tek adoleshentet, cfare duhet te bejne prinderit?

Për shumë nga ne prindërit mendimi se fëmija jonë në moshën e adoleshencës mund të ketë kuriozitet për të provuar qoftë edhe njëherë të vetme drogën na bën të dridhemi,...

8 Tetor, 2017

Ushqimet me te mira per femijet tuaj adoleshente

Të gjithë kemi nevojë për një dietë të balancuar dhe të shëndetshme në çdo moment dhe në çdo moshë. Kujdesuni që ushqyerja e shëndetshme të bëhet një zakon edhe për...

30 Gusht, 2017

Duhanpirja tek adoleshentet, rendesi e komunikimit me babain

Janë në lojë shumë faktorë negativë dhe pozitivë që ndikojnë në duhanpirjen tek adoleshentët, dhe ndër këta faktorë, është edhe dialogu cilësor që babai mund të bëjë me fëmijën. Sipas...

13 Gusht, 2017

Si te sillemi para sjelljeve te nje adoleshenti?

Edhe pse deri para adoleshencës fëmija juaj mund të ketë qënë tepër strikt ndaj rregullave tuaja, në një moment mund të fillojë të shfaqë të reja dhe dëshira që ndoshta...

23 Qershor, 2017

Menstruacionet e para te vajzes suaj

Mosha e ardhjes së menstruacioneve të para ndikohet nga faktori gjenetik, ku përfshihen jo vetëm gjenet e nënës por edhe të babait, dhe ne kohët e sotme cikli shfaqet tek...

4 Qershor, 2017

Shenjat psikike qe nuk duhet te nenvleresoni tek nje adoleshent

Nëse keni një fëmijë adoleshent në shtëpinë tuaj duhet patjetër të lexoni çfarë ka për të thënë psikiatria, e diplomuar në psikologji klinike, Rosalba Trabalzini, në lidhje me disa simptoma...

1 Maj, 2017

A duhet te qendroje femija vetem ne shtepi?

Për disa arsye ju mund të detyroheni ta lini fëmijën tuaj pre-adoleshent vetëm në shtëpi. Por a duhet ta bëni në të vërtetë? Ja çfarë duhet të merrni në konsideratë:...

23 Prill, 2017

Kendveshtrim permes syve te adoleshenteve

Viti i 18 i jetës është periudha ku individit i mësohet ligjërisht që është koha ku nis rrugëtimi i tij si i rritur. Megjithatë pavarësia e vërtetë do ende kohë...

9 Prill, 2017
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X