Barbie thyen klishetë, sjell sirenën me trup mashkullor

0 0

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken ‘merman’, versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar lindjen e një Ken Triton King, kukulla e parë mashkullore e linjës Signature me pamjen e një sirene: bisht i gjatë peshku i mbuluar me luspa rozë të ylbertë, flokë të gjstë të zbukuruar me kapëse, gjoks i stolisur me predha që e mbështjellin me një lloj armature me shkëlqim.

Pjesë e koleksionit Barbie Signature, i cili ofron prototipe ekskluzive dhe aksese me botime të kufizuara, sirena mashkullore Ken lindi me kërkesën e fansave të botës Mattel: vitin e kaluar atyre iu kërkua të votonin se cila kukull e re do të bëhej pjesë e botës së Barbie dhe shumica e votave shkuan për këtë version mashkullor me temë “Nën det”.

Dizajneri Angel Kent ka zgjedhur t’i japë formë me status mbretëror, një autoritet në thellësitë e oqeaneve. “Mendoj se ai është magjepsës, fytyra e tij e skalitur të lë pa frymë. Më pëlqen ylberi i bishtit të tij”, ka komentuar stilisti.

Një lodër e e re e gatshme për të thyer klishetë e deritanishme. Ken Triton është një sundimtar i mençur dhe në të njëjtën kohë përrallor, i fortë dhe i butë, autoritar dhe shkëlqen.

Barbie ka bërë një rrugë të gjatë, së bashku me grupin e saj të besnikëve: nga një ikonë e feminitetit joserioz dhe stereotip në një model të përkushtuar dhe të ndërgjegjshëm për të cilin aspiron (ekologe, sportiste, gjithnjë e më shumë e larmishme), ajo ka pasur një evolucion që përfaqëson mirë ndryshimin e ndjenjës së përbashkët në lidhje me çështjet gjinore.

Mattel prej kohësh ka bërë që kukulla e saj ikonë të marrë një rrugë drejt një përfshirjeje më të madhe, dhe ky vrsion mashkullor i kukullës është propozimi neutral ndaj gjinisë që mungonte.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Si t’u mësojmë fëmijëve të...

Si prindër priremi shpesh që kur luajmë me fëmijët të lëmë ata të jenë fitimtarë, gjë që i gëzon pa masë. Megjithatë, kur të përballen me jetën vetë, do të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X