Doni që fëmijët të bëhen emaptikë? Inukrajojini të luajnë me kukulla

0 0

A doni që fëmijët tuaj të bëhen empatikë dhe të mësohen për t’u lidhur me të tjerët? Lejojini të luajnë me kukulla, edhe nëse janë djem. Në fakt është një aktivitet shumë pozitiv për rritjen e tyre dhe zhvillimin e ndjeshmërisë. Në këtë përfundim është arripas një studimi të fundit, të kryer nga një grup studiuesish britanikë nga Universiteti Cardiff dhe botuar në revistën Frontiers in Human Neuroscience.

Studimi mbi fëmijët e moshës 4-8 vjeç

Hulumtimi u krye në një grup prej 33 fëmijëve, të moshës midis katër dhe tetë vjeç. Të gjithë ishin të ftuar të luanin me kukullat vetëm dhe më pas si çift (, pastaj të luanin vetëm me tabletin dhe më pas si çift (gjithmonë me ndihmën e hulumtuesve). Gjatë këtij aktiviteti, shkencëtarët studiuan trurin e tyre duke përdorur teknologjinë e neuroimazheve. Qëllimi ishte të kuptohej se çfarë ndodhte në tru gjatë lojës.

Më mirë kukullat se tabletët

Duke analizuar të dhënat e mbledhura, studiuesit panë që ndërsa fëmijët luanin me kukullat, vetëm ose në çifte, në trurin e tyre, u aktivizua sulkusi i përkohshëm superior (pSTS), një zonë e lidhur me përpunimin e informacionit shoqëror si p.sh. “ndjeshmëri”. Ky fenomen ndodhi si tek djemtë ashtu edhe tek vajzat. Ky aktivizim, nga ana tjetër, ishte shumë më pak kur fëmijët luanin me tablet. “Këto shifra janë një zbulim i vërtetë. Ne e aktivizojmë këtë zonë të trurit kur mendojmë për njerëzit e tjerë, dhe në veçanti për atë që ata mendojnë ose ndiejnë. Kukullat inkurajojnë fëmijët të krijojnë botën e tyre të vogël imagjinare, ndryshe nga lojërat ku duhet të ndërtojnë figura ose të zgjidhin probleme”, – shpjeguan autorët.

Një lojë që duhet inkurajuar

Ekspertët arritën në përfundimin se loja me kukulla duhet të inkurajohet, madje edhe tek djemtë. Në fakt, kjo i ndihmon fëmijët të provojnë disa aftësi ndërpersonale që do të nevojiten gjithashtu dhe veçanërisht në të ardhmen. “Fëmijët që zhvillojnë ndjeshmërinë janë provuar të jenë më të përshtatshëm për të përfunduar tërë kursin e studimeve universitare dhe për të pasur një gamë më të madhe opsionesh nga pikëpamja profesionale. Në veçanti, fëmijët më empatikë mund të dallojnë më mirë fenomene të tilla si ngacmimi dhe të bëhen nxitës të zgjidhjes së çdo konflikti me të tjerët ose konflikteve të tyre të brendshme”, – komenton profesoreshë Maria Rita Parsi, psikologe dhe psikoterapiste.

Këshillë për prindërit

Është e rëndësishme që prindërit të inkurajojnë fëmijët të luajnë me kukulla dhe sende të tjera fizike, duke i dekurajuar ata të strehohen në botën virtuale.

Lexo edhe: Empatia, sinjalet e para qe tregojne se eshte zhvilluar tek femija


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën...

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X