Si t’u mësojmë fëmijëve të pranojnë kur janë humbës

0 0

Si prindër priremi shpesh që kur luajmë me fëmijët të lëmë ata të jenë fitimtarë, gjë që i gëzon pa masë. Megjithatë, kur të përballen me jetën vetë, do të ketë edhe raste kur fëmijët do humbasin.

Si t’i mësojmë të pranojnë humbjen në lojë apo garë?

  • Flisni për humbjen se si është, si duket e si të bënë të ndihesh.
  • Vini në dukje shembujt në jetën reale të humbjeve të mira dhe humbjeve të dobëta ndërsa shikoni sporte dhe ngjarje të tjera së bashku.
  • Humbja e lojës me role.
  • Shiko bashkë lojra sportive, votime, konkurse për t’ju mësuar reagimet e qëndrimet ndaj humbësve.
  • Mësojini që kur jemi një humbës i mirë, e shijojmë më shumë lojën apo pjesëmarrjen në garë. Kjo do të ndihmojë të tjerët të dëshirojnë të luajnë me ne më shumë dhe të na ndihmojë të jemi një mik i mirë.
  • Pasi emocionet të jenë ftohur nga humbja, lajmi i mirë është se si kemi mbijetuar akoma, çfarë mund të mësojmë nga përvoja dhe si ngjarjet mund të jenë akoma argëtuese kur humbasim. (Kjo është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndërtuar një mendim rritjeje dhe për të rritur vetëvlerësimin!)
  • Dhe ideja më e mirë… përgatituni për të me këto ide të tjera dhe pastaj PRAKTIKOJINI!

Është kënaqësi (dhe nganjëherë shumë më e lehtë!) të lejojmë fëmijët tanë të fitojnë. Sidoqoftë, zakonisht është më mirë nëse i lëmë edhe ata të humbin ndonjëherë.

Lojëra për t’i mësuar fëmijët të humbin me dinjitet:

Këtu janë disa lojëra që duam dhe që kanë ulje dhe ngritje gjatë gjithë lojës, që mund të jenë praktikë e mirë për t’i ndihmuar fëmijët të mësojnë të jenë humbës të mirë.

  • Mos u nxeh!

Në këtë “Lojë të hakmarrjes së ëmbël” lojtarët vazhdimisht kthehen ë pozicionin fillestar, sado mirë të ketë shkuar loja e tyre.

  • UNO

Me letra që thonë “Vizato 2” ose “Vizato 4”, UNO është praktikë e mirë për gjërat që nuk shkojnë gjithmonë në mënyrën tonë.

  • Loja me shportën me fruta

Ndërsa lojtarët përpiqen të mbushin shportat e tyre me fruta, ata mësojnë të mos mërziten kur kafshët hanë frutat e tyre ose derdhin shportën.

Lexo edhe: A ta lejoj fëmijën të fitojë në lojë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Metoda e re që ndihmon...

Studimet e fundit mbi disleksinë kanë nxjerrë në pah rëndësinë e integrimit dëgjimor dhe vizual si një teknikë e ndihmës së leximit. Duke filluar nga ky zbulim, lindi bashkëpunimi midis...

Doni që fëmijët të bëhen...

A doni që fëmijët tuaj të bëhen empatikë dhe të mësohen për t'u lidhur me të tjerët? Lejojini të luajnë me kukulla, edhe nëse janë djem. Në fakt është një...

Aulona Musta tregon për çfarë...

Aulona Musta gjithnjë i ka përdorur platformat e saj të komunikimit për të përcjellë mesazhe tek ndjekësit e këtë më së miri mund ta bëjë duke ndarë eksperiencat personale e...

Shkruaj brenda vijave të fletores,...

Viti i ri shkollor ka pak ditë që ka filluar dhe një foto e detyrës së klasës së një nxënësi është bërë virale në rrjet. Bëhet fjalë për një detyrë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X