Perse femija thote gjithmone “jo”?

Të gjithë fëmijët, e madje edhe ata më të qetët dhe të bindurit e kalojnë një fazë në zhvillimin e tyre psikologjik që shoqërohet me teka dhe zemërime, një fazë...

17 Korrik, 2017

Dhuna mes femijeve

Dhuna nga ana e të rinjve është njëra nga format më të shpeshta të dhunës. Edhe sulmet mes të rinjve  kontribuojnë në masë të madhe në numrin e përgjithshëm të...

13 Korrik, 2017

Shtate sekretet per ta bere cdo dite te lumtur femijen tuaj

Kur vjen puna tek fëmijët, në ditët e sotme prindërit nuk mendojnë mjaftueshëm për lumturinë e tij, por mendojnë për suksesin, krahasimet, aftësitë dhe arritjet e tyre si një trofe....

12 Korrik, 2017

Ideja gjeniale e nje babai, ja si te qetesoni femijet tekanjoze dhe qaramane

Tekat që nuk mund të kontrollohen do të jenë të bezdisshme edhe nëse vijnë nga një fëmijë që zakonisht është i qetë, të mos flasim për ata që i bëjnë...

10 Korrik, 2017

Siguria e femijes, si te parandaloni qe ata te largohen me personat e panjohur?

Ju si prindër keni për detyrë të kujdeseni edhe për sigurinë e fëmijës ndërsa është duke luajtur në park, dalë nga shkolla,  luajtur jashtë shtëpisë, kjo pasi në një moment...

7 Korrik, 2017

Te degjojme femijet, menyrat me te mira per te njohur emocionet e tyre

“Të gjithë ata që kanë të bëjnë me një fëmijë, që merren me rritjen dhe edukimin e tyre, janë mësues”! shprehet kështu Donatella Celli, autore e librit “Il sentire dei...

4 Korrik, 2017

Jo me klasa, mesime dhe detyra shtepie! Risia qe Zelanda e Re sjell per nxenesit e saj

Thellë në mesin e përrenjve dhe pemëve të Kauri në Aucklandin rural të Zelandës së Re, shtrihet shkolla më e re e cila paraqet një risi dhe tepër alternativa për...

3 Korrik, 2017

Kreativiteti i femijes, gjithnje e ne renie si pasoje e kontrollit te teper te prinderve!

Këtë e konfirmon psikologu Peter Gray nga “Boston college” në një artikull për “Creativity research journal”, si pasojë e kryerjes së një testi tek fëmijët i cili është quajtur “Test...

28 Qershor, 2017
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X