Metoda e re që ndihmon fëmijët disleksikë

0 0

Studimet e fundit mbi disleksinë kanë nxjerrë në pah rëndësinë e integrimit dëgjimor dhe vizual si një teknikë e ndihmës së leximit. Duke filluar nga ky zbulim, lindi bashkëpunimi midis Fondacionit Bruno Kessler dhe Departamentit të Psikologjisë dhe Shkencave Kognitive të Universitetit të Trentos, për një hulumtim që përfshiu 40 djem dhe vajza të moshës nga 8 deri në 10 vjeç, gjysma me diagnozë të disleksisë dhe gjysma tjetër me aftësi tipike të leximit si një grup kontrolli. Studimi u botua në Journal of Computer Assisted Learning.

Një teknologji e re

Për studimin, studiuesit përdorën GARY (Gaze And Read it by Yourself) një sistem të asistuar të leximit që integron teknologjinë e leximit me zë të lartë me gjurmimin e syve, një proces që monitoron lëvizjet e syve për të përcaktuar se ku dhe çfarë teme po shikon. Gary siguron leximin me zë të lartë të tekstit dhe në të njëjtën kohë lokalizon shikimin e lexuesit në tekstin dixhital të treguar në video, duke monitoruar nëse ai po shikon fjalën që vijon, e cila më pas nënvijëzohet.

Mendimi i ekspertit

Massimo Zancanaro, kreu i hulumtimit, shpjegoi se kjo teknologji lehtëson të kuptuarit tek fëmijët me vështirësi në të lexuar, me një përmirësim të dukshëm krahasuar me ata që bazohen vetëm në audio. Rezultatet e studimit, në fakt, treguan, tek fëmijët e diagnostikuar me disleksi një rritje mesatare prej 24% në rezultatet standarde të të kuptuarit.

Për më tepër, rezultatet tregojnë se fëmijët me vështirësi më të mëdha në saktësinë e leximit përfituan më shumë nga kjo metodë.

Çfarë është çrregullimi i disleksisë

Akronimi DSA është shkurtesa e përdorur për Çrregullimet Specifike të Mësimit. Termi identifikon një grup heterogjen të çrregullimeve neuro-zhvillimore që ndikojnë në aftësinë për të lexuar, shkruar dhe kryer veprime aritmetike. Kanë një bazë neurobiologjike dhe me sa duket gjenetike. Mes tyre, më e zakonshmja është disleksia, një çrregullim që ndikon në aftësinë për të lexuar saktë dhe rrjedhshëm, shpesh duke kompromentuar të gjithë kuptimin e tekstit. Në asnjë mënyrë nuk shkaktohet nga një deficit inteligjence ose nga probleme mjedisore ose psikologjike ose nga deficite shqisore.

Përsosja e metodës “Gary” do të hapë rrugën për një përmirësim të teknologjive ndihmëse në fushën e disleksisë dhe më gjerë. Gjithashtu duket se kjo teknikë është e dobishme në mësimin e gjuhëve të huaja.

Lexo edhe: Çfarë është disleksia, kur zbulohet dhe si trajtohet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën...

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X