Gjërat që nuk i prisja me fëmijën e parë, edhe pse punoj në shëndetësi

0 0

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e shëndetësisë, isha ende e “verbër”. Çdo ditë marr mesazhe nga nëna që përjetojnë të njëjtën gjë. Pra, për të ndihmuar komunitetin tonë të jetë më i përgatitur, ky postim është një përmbledhje e të gjitha gjërave që “verbuan” shumë nëna (nga mesazhet e mia) gjatë përvojës së tyre të lindjes.

💗Nuk është dashuri me shikim të parë për të gjitha, dhe kjo është në rregull.

💗Një epidural mund të mos e largojë të gjithë dhimbjen. Disa nëna do të ndiejnë ende pak dhimbje në pika të caktuara, pavarësisht se sa i mirë është epidurali ose sa ilaç ka.

💗Të tjerët mund t’ju tregojnë shumë më tepër anën e frikshme të historive të tilla dhe do të dëgjoni shumë më pak për anën e mirë. Por duhet të dini se çdo eksperiencë është individuale.

💗Pasi të lindë bebi, ju duhet të lindni ende placentën. Edhe pse nuk dhemb aq shumë sepse nuk ka kocka, ju do të ndjeni përsëri presionin e saj që po kalon.

💗Njerëzit shpesh harrojnë është se shëndeti mendor përbën një pjesë të të qenit i shëndetshëm, kështu që nëse përjetoni trauma të lindjes, një pjesë e shërimit tuaj pas lindjes duhet të fokusohet në trajtimin e asaj traume.

💗Mund të bëni një prerje cezariane në mëngjes dhe të jeni zgjuar atë natë.

💗Nëse keni një prerje urgjente cezariane dhe keni nevojë për anestezi të përgjithshme, bebi juaj nuk do të jetë aty me ju. Mamia do t’ua sjellë kur të zgjoheni.

💗Nëse keni gjakderdhje shumë pas lindjes ose keni shumë sekrecione, do t’ju duhet të shkoni te mjeku për ta kontrolluar.

💗Jashtëqitja e parë pas lindjes nuk është kurrë aq e keqe sa prisni.

💗Të kërkosh ndihmë nuk është shenjë dobësie.

💗Do të harroni dhimbjen, gjakun, rraskapitjen. Por ju do të mbani mend dashurinë, përqafimet e të porsalindurve dhe mënyrën se si ekipi juaj i lindjes ju bëri të ndiheni, dhe shpresoj me gjithë zemrën time që nuk ishte asgjë më pak se një perëndeshë e fuqishme lindëse.

Lexo edhe: 4 gjera qe prinderit e rinj duhet te dine per bebet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

A diskriminohen nënat në vendin...

Shpesh pritet nga nënat në marrëdhënie pune që të punojnë sikur të mos kenë fëmijë dhe t'i rrisin fëmijët sikur të mos punojnë. Ky standard i pamundur është në themel...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X