A diskriminohen nënat në vendin e punës?

0 1

Shpesh pritet nga nënat në marrëdhënie pune që të punojnë sikur të mos kenë fëmijë dhe t’i rrisin fëmijët sikur të mos punojnë. Ky standard i pamundur është në themel të pabarazive gjinore në vendin e punës, sipas dy studimeve të reja të Universitetit të Uashingtonit.

Punimet kërkimore tregojnë sesi oraret jo fleksibël dhe praktikat e njëanshme të punësimit, të kombinuara me normat kulturore gjinore, çojnë në diskriminim ndaj nënave dhe përjetësojnë pabarazitë ekzistuese gjinore në vendin e punës.

Diskriminimi në punësim: A mund të jenë nënat punëtore ideale?

Hulumtimet e mëparshme mbi diskriminimin e punëdhënësve ndaj nënave në procesin e punësimit janë fokusuar ekskluzivisht në gratë e arsimuara në kolegj në profesione profesionale dhe menaxheriale. Pak dihej nëse nënat më pak të arsimuara që operojnë në tregun e punës me paga të ulëta përjetojnë disavantazhe të ngjashme.

Për të studiuar diskriminimin në tregun e punës, studiuesit kryen një eksperiment në terren në të cilin paraqitën 2210 aplikime fiktive për punë me paga të ulëta dhe profesionale/menaxheriale në gjashtë qytete të SHBA. Për çdo pozicion, u paraqitën dy aplikime të kualifikuara të ngjashme. Dallimi i vetëm ishte se një aplikacion përfshinte sinjale të mëmësisë, si puna vullnetare e Shoqatës së Mësuesve të Prindërve, ndërsa aplikacioni tjetër – gjithashtu për një kandidate femër – listonte punën vullnetare në një organizatë që nuk kishte lidhje me prindërimin.

Në të gjitha profesionet, normat e kthimit të telefonatave ishin dukshëm më të ulëta për nënat sesa për gratë pa fëmijë. Në punët e shërbimit me paga të ulëta, 26.7% e grave pa fëmijë morën një telefonatë në krahasim me 21.5% të nënave. Në mënyrë të ngjashme, 22.6% e aplikanteve gra pa fëmijë morën thirrje për poste profesionale dhe menaxheriale, krahasuar me 18.4% për nënat.

“Gjetjet tregojnë se diskriminimi nuk kufizohet tek gratë me diploma kolegji në profesione me kohë intensive. Në segmentet e tregut të punës, nënat duket se janë të pafavorizuara në mënyrë të ngjashme në fazën e punësimit”.

Mosfleksibiliteti i orareve, a po i detyron nënat të heqin dorë nga puna?

Probabiliteti i nënave për të punuar pas lindjes varej fuqishëm nga profesioni i tyre para lindjes. Në mesin e grave në profesione fleksibël – të përcaktuara si ato që ishin 1 devijim standard nën mesataren në mosfleksibilitetin në orët e punës profesionale – rreth 79.2% e grave vazhduan të punonin pas lindjes. Në të kundërt, vetëm 67.6% e grave në profesione jofleksibile – ato që ishin 1 devijim standard nën mesataren në mosfleksibilitetin në orët e punës profesionale – vazhduan të punojnë pas lindjes.

“Rezultatet ilustrojnë sesi vendimet individuale të punësimit kufizohen nga struktura e tregut të punës dhe normat e vazhdueshme kulturore gjinore në lidhje me të ushqyerit dhe kujdesin e fëmijëve”, shkruajnë autorët.

“Mosfleksibiliteti në orët e punës gjeneron konflikt punë-familje që përfundimisht i shtyn nënat për të lënë punën.”

Gjetjet janë të rëndësishme sepse edhe ndërprerjet e shkurtra të punës mund të rezultojnë në kosto të konsiderueshme afatgjata të pagave dhe karrierës dhe ta bëjnë të vështirë për nënat gjetjen e punësimit në të ardhmen.

Lexo edhe: Diskriminimi për gjidhënien detyron nënat të japin dorëheqjen nga puna


  1. Mag-sign up sa Binance

    Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X