Peshonte sa një kokërr molle, mbijeton foshnja më e vogël e lindur prematurë

0 0

Një fëmijë i lindur parakohe i cili peshonte vetëm 245 gramë ka arritur të mbijetojë.

Vogëlushja e cila besohet se është krijesa më e vogël që ia ka dalë të mbijetojë, ka lindur premature në një spital në SHBA.

Foshnja Saybie peshonte sa një mollë e madhe kur ajo lindi, vetëm 23 javë e tre ditëshe në dhjetor 2018.

Duke luftuar për jetën, vogëlushja u transferua në njësinë e kujdesit intensiv në Spitalin Sharp Mary Birch në San Diego të Kalifornisë.

Mjekët i thanë prindërve të Saibias se ajo do të mund të jetonte vetëm pak orë.

Por vetëm 5 muaj më vonë, vogëlushja është e shëndetshme dhe peshon plot 2.5 kg, duke dalë jashtë të gjitha pritshmërive.

Një infermiere që kujdesej për Saibian ka treguar se shërimi dhe jetesa e foshnjës janë një mrekulli.

Regjistri i foshnjave në SHBA tregon se Siabia është foshnja premature më e vogël që ka mbijetuar ndonjëherë.

Më parë rekordin e mbante një vajzë në Gjermani e cila kishte lindur me peshë 252 gramë në vitin 2015, sipas regjistrit të drejtuar nga Universiteti i Ajovës.

Një fëmijë, i lindur në Japoni, vetëm 268 gramë në fillim të këtij viti, mendohet të jetë djali më i vogël që ka mbijetuar nga lindja e parakohshme.

Nëna e Saibias e lindi foshnjën nga një operacion cezarian, para kohe, pasi ajo u diagnostikua me pre-eklampsi – një komplikim i shtatzënisë që përfshin presionin e lartë të gjakut, i cili mund të jetë fatal për nënën dhe foshnjën.

Në një video të publikuar nga spitali, nëna e përshkroi lindjen si “dita më e frikshme e jetës sime”.

“Unë vazhdoja t’u thosha atyre: Ajo nuk do të mbijetojë. Unë jam vetëm 23 javëshe [shtatzënë] “, tregoi nëna, e cila ka zgjedhur të mbetet anonim.

Vogëlushja ishte aq e vogël sa mund të “përshtatej në pëllëmbën e duarve të mjekëve”, tha ajo.

Mbijetesa e saj, sipas mjekëve , mund t’i atribuohet faktit se ajo nuk pësoi komplikacione të rënda pas lindjes.Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X