Doni që t’i rrisni flokët fëmijës? Ndiqni këto këshilla

Nuk ka dyshim se bebet dhe fëmijët janë engjëj të vegjël të talentuar për ne.
0 1

Pavarësisht nga pamja e tyre, ata gjithmonë duken të adhurueshëm. Sidoqoftë, si prind, ju mund të shqetësoheni për flokët e fëmijës pasi dëshironi që kur të rritet të ketë flokë të bukur.

Më poshtë ju tregojmë disa këshilla për ta arritur këtë, për bebet që janë 6 muajsh ose më të mëdhenj.

Nëse fëmija juaj është më i vogël atëherë ndoshta nuk ka ardhur momenti i duhur që ju të filloni t’i përdorni këto këshilla:

  1. Vitamina E

Studimet kanë treguar që përveçse e bën të shkëlqejë lëkurën, Vitamina E ndihmon në rritjen e mirë të flokëve dhe përdoret në produkte të shumta për kujdesin e flokëve.

  1. Përdorni një peshqir të butë

Fërkimi i flokëve të fëmijës tuaj të thatë me një peshqir të ashpër mund të dëmtojë gjëndrat e flokëve dhe të shkaktojë rrallimin dhe rënien e flokëve. Përkundrazi, përdorni një peshqir të butë dhe fërkoni lehtë flokët e lagur të foshnjës, për të mos shkaktuar ndonjë dëmtim në lëkurën dhe flokët e fëmijës.

  1. Bajamet

Bajamet janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe aminoacideve thelbësore. Provoni t’i jepni vogëlushit/vogëlushes 2-3 bajame në ditë për të nxitur rritjen e flokëve. Ju gjithashtu mund të përdorni vaj bajame për të masazhuar kokën e foshnjës tuaj.

  1. Hekuri

Hekuri është një lëndë ushqyese tjetër e rëndësishme që ndihmon në përmirësimin e rritjes së flokëve, pasi shmang thyerjen e majave të flokëve, duke çuar në flokë më të trashë dhe më të gjatë. Përfshini përbërës që janë të pasura me hekur në dietën e fëmijës tuaj, si perimet me gjethe jeshile, fasulet, kungulli, etj.

  1. Krehja

Thjesht mbajtja e një krehëri të butë për lëkurën e kokës së fëmijës tuaj gjithashtu mund të ndihmojë në përmirësimin e rritjes së flokëve. Mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës. Ju gjithashtu mund të prisni flokët për t’i mbajtur ato në rregull. Sidoqoftë, prerja ose rruajtja e flokëve nuk premton shtim të flokëve. Prerja e flokëve mund të ndihmojë vetëm për t’i bërë ato më të pastra dhë për t’ju dhënë një pamje sikur janë më të trasha.

  1. Lajini rregullisht

Është më mirë të lani flokët e fëmijës tuaj me një shampo për fëmijë një herë në çdo 2-3 ditë për të zvogëluar akumulimin e mbeturinave dhe për ta mbajtur kokën të pastër. Përdorni gjithmonë ujë të vakët që nuk është shumë i nxehtë dhe jo shumë i ftohtë, për t’u siguruar që fëmija nuk do të ketë parehati.

  1. Vaji i flokëve

Vajosja dhe masazhi ndihmon në qarkullimin e gjakut dhe siguron hidratimin e nevojshëm për rritjen e shëndetshme të flokëve. Ju mund të përdorni vaj kokosi të pastër dhe organik për rezultate të shkëlqyera, ose ndonjë vaj tjetër që preferoni.

  1. Kondicioneri

Ju mund të përdorni një kondicioner, në rast se flokët e fëmijës tuaj janë shumë kaçurrela apo si shkurre. Një kondicioner i përshtatshëm për fëmijë nuk mund të ndihmojë vetëm në trajtimin e lehtë të flokëve, por gjithashtu të sigurojë lëndë ushqyese thelbësore për kokën e kokës. Është një ide e mirë të provoni disa kondicionerë natyralë nga ata që nuk përmbajnë kimikate të dëmshme që mund të dëmtojnë fëmijën.

  1. Aloe Vera

Të gjithë e dinë që Aloe Vera bën mrekulli në lëkurë, por gjithashtu mund të ndihmojë shumë në rritjen e flokëve. Ju ose mund të aplikoni lëng Aloe Vera direkt në lëkurën e kokës së fëmijës tuaj ose ta përzieni atë me shampon ose kondicionerin për rezultate më të mira.

  1. Provoni produkte të ndryshme

Flokët vijnë në lloje të ndryshme. Nëse një shampo dhe kondicioneri është i përshtatshëm për flokët kaçurrelë, mund të mos i përshtatet flokëve të drejtë. Për më tepër, produktet që janë vetëm për foshnjat janë pa kimikate dhe të sigurt për t’u përdorur. Provoni produkte të ndryshme, derisa të gjeni një që ju përshtatet në mënyrë të përsosur flokëve të fëmijës tuaj, në vend që t’i përmbaheni një produkti.

Disa këshilla të tjera shtesë përfshijnë:

Nëse vendosni të lidhni flokët e fëmijës tuaj, sigurohuni që t’i lidhni lirshëm. Bishtalecat dhe gërshetat e shtrënguara mund të dëmtojnë rrënjët dhe të shkaktojnë rënie të flokëve.

Jepini fëmijës tuaj ujë të bollshëm për t’u siguruar që ai / ajo të jetë i hidratuar. Mund të përfshini gjithashtu një lëng frutash ose perimesh, një herë në ditë.

Lexo edhe: Si ta bindim femijen te prese floket


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Zënkat mes fëmijëve, ta mësojmë...

Zënkat mes fëmijëve janë normale e të pranueshme, edhe nëse mund të kalojnë në ndonjë shuplakë apo tërheqje flokësh. Megjithatë, situata fillon të bëhet shqetësuese, kur një fëmijë duke shfaqur...

Britani, fëmijët lejohen të luajnë...

Fëmijët e moshës fillore në Britani po humbin lirinë për të luajtur në mënyrë të pavarur dhe zakonisht nuk lejohen të luajnë jashtë pa mbikqyrje deri në dy vjet më...

Çfarë është hipersksualizmi i fëmijëve...

Kur vjen fjala tek seksualiteti dhe edukimi seksual i fëmijëve, shumë prindër apo kujdestarë stepen t'u japin infromacionin e duhur atyre. Por, nga ana tjetër në mënyrë të pavetëdisjhme apo...

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X