Britani, fëmijët lejohen të luajnë pa mbikqyrje dy vjet më vonë se brezi i prindërve

0 0

Fëmijët e moshës fillore në Britani po humbin lirinë për të luajtur në mënyrë të pavarur dhe zakonisht nuk lejohen të luajnë jashtë pa mbikqyrje deri në dy vjet më të vonë se brezi i prindërve të tyre, sipas hulumtimit.

Ndërsa prindërit e tyre u lejuan të luanin jashtë pa mbikëqyrje mesatarisht nga mosha nëntë vjeçare, fëmijët e sotëm janë 11 vjeç në kohën që arrijnë të njëjtën piketë, sipas studimit.

Një ekspert tha se gjetjet treguan se fëmijët britanikë ishin nënshtruar “një bllokimi gradual dhe rrëshqitës për të paktën një brez”.

Studiuesit pyetën më shumë se 1,900 prindër të fëmijëve nga 5 deri në 11 vjeç për lojën e fëmijëve të tyre. Ata zbuluan se fëmijët kishin mesatarisht tre orë lojë në ditë gjatë një viti, rreth gjysma e të cilave zhvillohej jashtë.

Mosha mesatare që një fëmijë u lejua të luante vetëm jashtë ishte 10.7 vjeç, ndërsa prindërit e tyre kujtuan se ishin lejuar të dilnin para ditëlindjes së tyre të nëntë (8.9 vjet mesatarisht). Në përputhje me studimet e mëparshme, zbulimet konfirmojnë se fëmijët luajnë më pak ndërsa rriten.

“Në studimin më të madh të lojës në Britani, ne mund të shohim qartë se ekziston një prirje për të qenë mbrojtës dhe për të siguruar më pak liri për fëmijët tanë tani sesa në gjeneratat e mëparshme”,  tha Helen Dodd, një profesore e psikologjisë së fëmijëve në Universitetin e Reading, e cila drejtoi studimin.

“Shqetësimet që kemi nga ky raport janë të dyfishta. Së pari, ne po shohim fëmijë që shkojnë drejt fundit të viteve të shkollës fillore pa pasur mundësi të mjaftueshme për të zhvilluar aftësinë e tyre për të vlerësuar dhe menaxhuar në mënyrë të pavarur rrezikun. Së dyti, nëse fëmijët po marrin më pak kohë për të luajtur jashtë në një mënyrë aventureske, kjo mund të ketë një ndikim në shëndetin e tyre mendor dhe mirëqenien e përgjithshme. ”

Ky studim novator tregon se fëmijët britanikë kanë qenë subjekt i një bllokimi gradual, për të paktën një brez.

“Arsyet janë të ndryshme, me ndryshimet shoqërore, frikën e sigurisë, teknologjinë dhe rritjen e trafikut të gjitha pa dyshim që luajnë një rol në këtë ndryshim. Sidoqoftë, rezultati përfundimtar për shumë fëmijë është i njëjtë: mërzia, izolimi, pasiviteti dhe shëndeti i dobët mendor dhe fizik. Pasojat për zhvillimin dhe mirëqenien e tyre nuk duhet të nënvlerësohen”.

Anita Grant, kryetarja e Play England, tha: “Loja në natyrë është thelbësisht e rëndësishme që fëmijët të zhvillojnë një ndjenjë të krijimit të identitetit dhe një marrëdhënie me botën përreth tyre. Instinktet mbrojtëse të të rriturve nuk janë të dobishme kur ato kufizojnë dhe kontrollojnë eksplorimin, krijimtarinë dhe instinktin natyror të një fëmije për t’u angazhuar me mjedisin e tij lirisht.

Lexo edhe: Nenat qe i mbrojne shume femijet ndikojne negativisht ne jeten e femijeve


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Zënkat mes fëmijëve, ta mësojmë...

Zënkat mes fëmijëve janë normale e të pranueshme, edhe nëse mund të kalojnë në ndonjë shuplakë apo tërheqje flokësh. Megjithatë, situata fillon të bëhet shqetësuese, kur një fëmijë duke shfaqur...

Çfarë është hipersksualizmi i fëmijëve...

Kur vjen fjala tek seksualiteti dhe edukimi seksual i fëmijëve, shumë prindër apo kujdestarë stepen t'u japin infromacionin e duhur atyre. Por, nga ana tjetër në mënyrë të pavetëdisjhme apo...

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X