Si ta bindim femijen te prese floket

0 0

Fëmija juaj fillon të qajë sapo shkoni tek berberi apo parukjerja? Mos u shqetësoni, kjo është një sjellje tipike dhe normale e moshës 2-5 vjeç.
Përse fëmija ka frikë të presë flokët?
Fëmijët në këtë moshë kanë filluar të jenë më të ndërgjegjshëm rreth asaj që ndodh dhe tashmë i interesojnë të gjitha gjërat që ndodhin në trupin e tyre. E qethura dhe prerja e thonjve mund të perceptohet nga ata si diçka që është duke u marrë nga trupi. Për këtë arsye ju si prindër nuk duhet ta konsideroni refuzimin e tij si një tekë të momentit, prandaj e bërtitura është fare e padobishme. Fëmija mund ta theksojë edhe më tepër refuzimin e tij.
Si duhet të sillen prindërit?
Ai duhet të marrë siguri dhe të ndihet i qetë, prandaj ju duhet ta bindni se flokët do te rriten shumë shpejt, dhe njëkohësisht t’i shpjegoni se duke i prerë nuk është duke humbur asgjë nga trupi i tij.
Nga ana tjetër mund të argëtoheni së bashku me parukjeren apo berberin dhe të shprehni se edhe ju keni nevojë të prisni flokët. Merrni në konsideratë edhe preferencat e pranueshme të fëmijës në lidhje me modelin e flokëve. Mos harroni ta lavdëroni pas një sjellje dhe qëndrimi të mirë. E dobishme do të ishte edhe prania e një bashkëmoshatari të tij ndërsa fëmija pret flokët, i cili mund të bëjë të njëjtën gjë. Fëmijët argëtohen shumë edhe nëse i bëni foto para dhe pas prerjes së flokëve. Ndiqni këto sygjerime dhe do ta keni më të lehtë të menaxhoni të qarat e fëmijës tuaj ndërsa qethet.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X