loading

Si t’i bëni flokët e fëmijës tuaj të rriten gjatë shtatëzanisë

Ju duhet ta keni dëgjuar këtë me miliona herë, nga miqtë, familja dhe madje edhe nga mjeku juaj
0 0

Ushqyerja me një dietë ushqyese që është e ekuilibruar mirë dhe plotëson të gjitha kërkesat ushqyese tuajat dhe foshnjës tuaj është jetësore gjatë shtatëzanisë. Ju nuk mund të bëni kompromise me dietën tuaj kur mbani një fëmijë brenda jush. Dhe gjërat me të cilat ushqeni trupin tuaj janë në fund të fundit ato që do të ndihmojnë në rritjen dhe zhvillimin e përgjithshëm të fëmijës tuaj. Dhe kjo përfshin flokët e foshnjës gjithashtu. Kështu që, nëse dëshironi që flokët e foshnjës tuaj të rriten gjatë shtatëzanisë, kryesorja është të përqendroheni në dietën tuaj.

Kur fillojnë flokët e fëmijës të rriten?

Flokët e foshnjës tuaj fillojnë të formohen kur jeni në javën e 15-të të shtatzënisë, gjatë tremujorit të dytë. Deri në kohën kur arrini javën 22, vetullat dhe flokët e foshnjës fillojnë të bëhen të dukshme. Është një fakt i njohur që ushqimi ndihmon në rritjen e flokëve. Nëse nuk po merrni vitaminat dhe mineralet e duhura, flokët tuaj do të duhet të “paguajnë çmimin” për këtë. Kjo gjithashtu mund të ndikojë në rritjen e flokëve të fëmijës suaj kur jeni shtatzënë.

Këtu është një listë e ushqimeve që janë thelbësore për rritjen e flokëve:

1. Vezët. Flokët tanë janë të përbërë nga proteina. Prandaj është e rëndësishme të merrni proteina të mjaftueshme në dietën tuaj . Vezët janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave . Përmbajnë gjithashtu biotinë që lehtëson rritjen e flokëve. Mungesa e biotinës mund të shkaktojë rrallimin e flokëve. Vezët përmbajnë gjithashtu L-lizinë dhe minerale të tjera që nxisin rritjen e flokëve. Perimet e tilla si patatet e ëmbla, brokoli dhe spinaqi janë gjithashtu burime të shkëlqyera të biotinës. Pra, nëse jeni vegan, ju mund t’i zëvendësoni vezët me këto perime.

2. Vitamina D. Sipas disa studimeve, vitamina D mund të përmirësojë rritjen e flokëve . Ndihmon gjithashtu në funksionet e sistemit nervor, muskulor dhe imunitar. Ushqimet që kanë vitaminë D janë drithërat në mëngjes, qumësht soje, lëngu I portokallit dhe kosi. Peshku yndyror, djathi dhe kërpudhat janë gjithashtu burime të tjera të vitaminës D.

3. Peshku yndyror. Yndyrnat e shëndetshme janë të rëndësishme jo vetëm për flokët tanë, por edhe për lëkurën dhe sytë . Peshku përmban acide yndyrore omega-3 dhe vitaminë D për rritjen e flokëve. Peshku yndyror gjithashtu zvogëlon rrezikun e goditjes në zemër ose sulmit në zemër. Peshqit që përmbajnë acide yndyrore omega-3 përfshijnë salmon, ton, sardele etj. Nëse ndiqni një dietë vegane, mund të shkoni për burime me bazë bimore si arrat, farat e lirit, farat chia, vajin e sojës, vajin e kanolës, algat.

4.L-lizina. L-lizina është një aminoacid që nxit rritjen e flokëve. Është gjithashtu e pranishme në rrënjët e flokëve, duke i dhënë atyre formë dhe vëllim. Ajo gjithashtu vjen në formën e suplementeve. Mungesa e L-lizinës mund të shkaktojë humbje të flokëve. Fasulet, thjerrëzat, arrat, spirulina, vezët dhe mishi janë ushqime që përmbajnë L-lizinë.

5. Arrat Braziliane. Seleni është një mineral i pranishëm tek arrat brazilianë që mund të nxisin rritjen e flokëve. Mbani mend, një sasi e tepërt e selenit në dietën tuaj mund t’i bëjë flokët tuaj të brishtë, duke shkaktuar humbjen e flokëve. Mund të çojë gjithashtu në skuqje të lëkurës dhe të përziera. Mund të konsumoni një maksimum prej 400 mikrogramë seleni në ditë. Arrat braziliane janë burime të shkëlqyera të selenit që ofrojnë 68-91 mikrogramë në çdo arrë. Seleni është gjithashtu i pranishëm në qumësht dhe produkte të tjerë të qumështit, vezë, mish si mëlçia dhe peshku, dhe gjithashtu në drithëra dhe bukë.

Megjithëse këto ushqime mund të ndihmojnë në nxitjen e rritjes së flokëve tek fëmija juaj, gjenet gjithashtu mund të kenë një rol në rritjen e flokëve të vogëlushit tuaj. Sigurohuni që të përfshini të gjitha këto ushqime në dietën tuaj dhe gjithashtu pa u stresuar gjatë shtatëzanisë. Nëse keni ndonjë shqetësim ose pyetje në lidhje me dietën tuaj, mund të konsultoheni edhe me një dietolog për të pasur një plan diete që funksionon për ju dhe fëmijën tuaj.

Lexo edhe: Si do të jetë ngjyra e flokëve të fëmijës suaj?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ja pse data juaj e...

Mjekët e llogaritin datën e lindjes duke ditur ciklin tuaj të fundit menstrual. Zyrtarisht, ata llogaritin 40 javët e shtatzënisë nga perioda e fundit. Regjistrimet tuaja për vazhdimin e shtatzanisë...

Të përzierat në shtatëzani: përdorni...

Përveç ilaçeve, për format e buta të ndjesisë për të vjellë mund të përdorni xhinxherin ose akupresurën duke përdorur byzylykë specifikë. Pse xhinxher? Karakteristikat anti përzierje të xhinxherit, një bimë...

A është e sigurt nëse...

Sidoqoftë, nëse profesioni juaj i përditshëm kërkon që ju të qëndroni në këmbë për një kohë të gjatë çdo ditë, ju mund të dëshironi të dini nëse kjo është e...

Depresioni gjatë shtatzanisë rrit rrezikun...

Ne e dimë se përdorimi i substancave si duhani gjatë shtatzanisë është kategorikisht i ndaluar, megjithatë ka ende shumë gra që pinë alkool dhe cigare gjatë gjithë rrugëtimit të tyre....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X