Vitamina D parandalon kancerin e zorrës së trashë

0 0

 

Mjekët e kanë njohur gjithmonë rolin e rëndësishëm të vitaminës D, por konfirmimi i përfitimeve të saj, jo vetëm për shëndetin e kockave dhe muskujve dhe për të rritur sistemin imunitar, por edhe si një parandalim për kancerin e zorrës së trashë, vjen nga një kërkim ndërkombëtar.

Më shumë vitaminë D, rrezik më i vogël

Hulumtimi përfshinte 5,700 njerëz që vuanin nga kanceri kolorektal dhe 7,100 raste të kontrollit, të analizuara për pothuajse gjashtë vjet. Gjatë kësaj periudhe, ata me përqendrime të ulëta të vitaminës D në trup kishin një rrezik 31% më të lartë për t’u sëmurur. Në të kundërt, pacientët me nivele të larta të vitaminës D kishin një rrezik më të ulët prej rreth 27%. Nivelet e rekomanduara për shëndetin e kockave mund të jenë më të ulëta se nivelet optimale për parandalimin e kancerit të zorrës së trashë.

Një ndihmë për sistemin imunitar

Hulumtime të tjera në Queen Mary në Universitetin e Londrës

Sipas studiuesve, të cilët analizuan të dhënat nga më shumë se 11 mijë njerëz të përfshirë në 25 eksperimente, kjo vitaminë do të reduktojë me rreth 12% rrezikun e infeksioneve respiratore akute: bronkitin, problemet me traket, madje edhe ftohjet. Duket se ka një lidhje midis niveleve të ulta të vitaminës D në gjak dhe sëmundjeve të panumërta, nga ato kardiovaskulare, metabolike, sëmundje neurologjike të tilla si skleroza e shumëfishtë, deri te problemet e frymëmarrjes si astma. Gjithçka duket se varet nga veprimi modulues i kësaj vitamine në sistemin imunitar.

Si të sigurojmë vitmainën D?

Nëse jeni në rrezik për të zhvilluar një kancer kolorektal, duhet të keni një shtojcë specifike të sugjeruar nga mjeku juaj. Pastaj bëni vetëm një test gjaku që konstaton shumën që qarkullon në të. Një dietë e shumëllojshme, e ekuilibruar, si ekspozimi dhe ndaj diellit (me masat e duhura, duke mos rrezikuar djegien).

Në lidhje me burimet e ushqimit, ka pak ushqime që e përmbajnë atë në sasi të mëdha: këto përfshijnë vajin e mëlçisë së peshkut cod, gruri, salmoni,e verdha e vezës.

Tumori i rrezikshëm

Rreziku i zhvillimit të kancerit kolorektal gjatë gjithë jetës është një në 24 gra dhe një në 22 burra. Është shkaku i dytë kryesor i vdekjes së lidhur me kancerin tek meshkujt dhe femrat.

Lexo edhe: Vitamina D behet e demshme nese ka mungese magnezi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X