Vitamina D bëhet e dëmshme nëse ka mungesë magnezi

0 0

Sipas një studimi finlandez, pa dozën e duhur të magnezit, marrja e vitaminës D nuk do të ndihmonte që kockat tona të mbeteshin të shëndetshme. Në të vërtetë, në shumë raste, një tejkalim i vitaminës D shumëfishon rrezikun e thyerjeve. Për fat të mirë, ju mund të merrni sasinë e duhur të magnezit nga shumë ushqime.

Një vitaminë e domosdoshme

Vitamina D është shumë e rëndësishme për shëndetin. Ajo vepron në metabolizmin minerar dhe sistemin imunitar, duke ndihmuar gjithashtu në parandalimin e tumoreve dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Megjithatë, një studim i botuar në Journal of the American Osteopathic Association tregon se si veprimi pozitiv i vitaminës D është i lidhur me sasinë e duhur të magnezit në trup. Në fakt, mungesa e magnezit pengon që vitamina D të absorbohet siç duhet. Alarmi i nisur nga Mohammed Razzaque, i Kolegjit Lake Erie në Ohajo, synon kryesisht ata që marrin shtojca vitaminë D. Ka shumë rreziqe. Pa sasi të mjaftueshme të magnezit në trup, marrja e shtesave jo vetëm që nuk ndihmon në stabilizimin e niveleve të vitaminës D në gjak, por rrit sasinë e kalciumit në trupin tonë.

Kujdes nga efektet anësore

Nëse magnezi është në mungesë, vitamina D nuk absorbohet. Teprica e kalciumit përfundon duke u depozituar në arterie, me rreziqe për shëndetin kardiovaskular. Në fakt, kockat kërkojnë 50-70% të magnezit që gjendet në trupin tonë. Nëse vlerat e magnezit bien nën 20-28 gramë, kockat thithin një sasi të tillë duke mos lejuar performancën e duhur të funksioneve të tilla si aktivitetin e trurit në muskuj, rregullimin e metabolizmit të yndyrës në presion.

Një problem, shumë zgjidhje

Megjithatë, mungesa e magnezit nuk është e përhapur. Ky mineral i veçantë është në të vërtetë i përfshirë në shumë bishtajore, në arra, në drithëra, në perime, por edhe në ujë mineral dhe në çokollatën e zezë.

Ta dini!

Fëmijët dhe sportistët kanë më shumë nevojë për magnez. Për të gjithë të tjerët, kërkesa e përditshme tek të rriturit dhe të moshuarit është mesatarisht 250-350 miligramë.

Lexo edhe: Qumesht lope apo formule, cili siguron vitaminen D dhe hekurin te femijet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X