Rreziqet e përdorimit të pecetave intime (linesat) dhe si të mbroni veten?

Çdo grua mbështetet tek pecetat intime dhe tamponat sa herë që i vijnë periodat.
0 1

Por a ju ka shkuar ndonjëherë në mendje se sa të sigurta janë këto produkte?

A janë tamponët apo pecetat më të shëndetshme? Në të vërtetë ato mund të jenë të rrezikshme prandaj duhet të prezantoheni me alternativa më të sigurta.

Herë pas here, ambientalistët kanë theksuar faktin se përdorimi i linesave dhe tamponave përbëjnë një kërcënim të madh për mjedisin. Kjo është kryesisht për shkak të kimikateve që janë të pranishme në to. Nëse ato janë të dëmshme për mjedisin, si mund të jenë të mira për ju? Le të hedhim një vështrim në përbërësit e dëmshëm të përdorur në këto produkte të higjenës femërore:

 1. Dioksina

Nëse keni menduar që pecetat sanitare duken të bardha sepse pambuku i përdorur është i bardhë, e keni pasur gabim. Pambuku ka një hije kremoze dhe nuk është i bardhë. Prodhuesit përdorin një kimikat të quajtur dioksinë për të zbardhur pecetat dhe i bëjnë ato të bardha.

 1. Pesticidet

Jo, nuk janë spërkatur direkt mbi pecetë. Pesticidet janë të pranishme në pecetat e tilla pasi me to kultivuesit e pambukut spërkasin pambukun e pranishëm në peceta.

 1. Parfum artificial

Falë aromës që kanë disa lloje pecetash juve ju duket sikur jeni të freskëta gjatë periodave. Por parfumi shtohet nga prodhuesit për t’i bërë pecetat tërheqëse për blerësit. Ashtu si kimikatet e tjera, ato nuk janë të sigurta.

Rreziqet e mundshme për shëndetin nga pecetat intime

Kimikatet e përdorura në prodhimin e linesave mund të hyjnë në rrjedhën tuaj të gjakut dhe të shkatërrojnë shëndetin tuaj. Ja cilat janë disa rreziqe të mundshme shëndetësore të këtyre pecetave:

 • Inflamacion në zonën e legenit;
 • Kanceri në vezore;
 • Dëmtim i sistemit imunitar;
 • Mosfunksionimi hormonal;
 • Infertilitet;
 • Mosfunksionimi i tiroides;
 • Alergji vaginale;
 • Puçrra;
 • Sëmundjet që lidhen me endometriumin.

Opsione më të sigurta për t’i përdorur gjatë periodave:

 1. Kupat menstruale

Ndërsa pecetat janë bërë nga produkte të pasigurta, kupat menstruale janë të bëra prej një silikoni të certifikuar mjekësor i cili është jashtëzakonisht i sigurt. Futet në vaginë dhe gjaku grumbullohet brenda në kupë. Pasi ta vendosni, mund të qëndroni pa problem deri në 12 orë! Kupat ju kursejnë lekë pasi mund t’i përdorni shumë herë dhe zgjasin me vite.

 1. Pecetat intime organike

Pecetat që janë organike nuk përmbajnë asnjë kimikat artificiale dhe pesticide, gjë që i bën ato një alternativë më të sigurt. Por ato nuk mund të ripërdoren dhe ju duhet të jeni të kujdesshme për mënyrën dhe vendin ku i blini.

 1. Pecetat prej rrobash organike

Siç sugjeron emri, pecetat ose rrobat organike janë bërë prej pambuku, bambuje ose kërpi dhe janë të mbuluara me një leckë organike. Mund t’i lani dhe ripërdorni. Ato mund të zgjasin për një vit ose më shumë, në varësi të mënyrës së si ju mund të kujdeseni për to.

Është një ide e mirë të kërkoni ndihmën e një gjinekologu nëse keni nevojë për më shumë ndihmë në zgjedhjen e produkteve higjienike që janë më të shëndetshme sesa tamponët ose pecetat.

Lexo edhe: A ndalojnë vërtet periodat kur jemi në ujë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X