Përdorimi i tamponit ju ndihmon të ngelni shtatzanë

0 0

Çiftet që hasin vështirësi në konceptimin e një fëmije janë gati të provojnë shumë metoda, mjekësore apo popullore vetëm për të realizuar me sukses dëshirën për t’u bërë prindër. Një metodë alternative që mesa duket ka rezultuar e suksesshme është përdorimi i një tamponi vaginal. Kjo metodë ka dhënë rezultate pozitive në disa raste, por ende nuk është vërtetuar si një metodë zyrtare mjekësore për të ngelur shtatzanë.

A është efektiv përdorimi i tamponit?

Megjithatë, mjekët shpjegojnë se mënyra sesi vepron tamponi është e tillë: ai siguron qëndrimin e spermës në vend, afër hyrjes së mitrës. Çiftet që përdorin metoda artificiale mund të përdorin gjithashtu tamponin.

Si funksionon metoda e tamponit?

Sipas gjinekologëve, në çdo ejakulacion ka miliona spermatozoidë që notojnë. Një tampon  lejon që spermatozoidët të lëvizin vetëm në një drejtim që është drejtimi i vezës. Pasi veza të jetë fekonduar, qelizat vazhdojnë të ndahen duke krijuar një embrion, i cili përfundimisht udhëton në mitër ku ndodh implantimi”.

Sa duhet mbajtur tamponi?

Mjekët këshillojnë që të mos e mbani atë për më shumë se 12 orë, pasi në të kundërt mund të ndryshojë pehashi vaginal dhe mund të shkaktohen infkesione të ndryshme.

Shumë gra kanë ndarë eksperiencat e tyre të suksesshme të përdorimit të tamponit, ndërsa mjekët thonë se këto eksperienca mund të jenë sa të rastësishme aq edhe efektive.

Lexo edhe: Kur mund te perdor tampon pas lindjes?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X