loading

Përdorimi i tamponit ju ndihmon të ngelni shtatzanë

0 0

 

Çiftet që hasin vështirësi në konceptimin e një fëmije janë gati të provojnë shumë metoda, mjekësore apo popullore vetëm për të realizuar me sukses dëshirën për t’u bërë prindër. Një metodë alternative që mesa duket ka rezultuar e suksesshme është përdorimi i një tamponi vaginal. Kjo metodë ka dhënë rezultate pozitive në disa raste, por ende nuk është vërtetuar si një metodë zyrtare mjekësore për të ngelur shtatzanë.

A është efektiv përdorimi i tamponit?

Megjithatë, mjekët shpjegojnë se mënyra sesi vepron tamponi është e tillë: ai siguron qëndrimin e spermës në vend, afër hyrjes së mitrës. Çiftet që përdorin metoda artificiale mund të përdorin gjithashtu tamponin.

Si funksionon metoda e tamponit?

Sipas gjinekologëve, në çdo ejakulacion ka miliona spermatozoidë që notojnë. Një tampon  lejon që spermatozoidët të lëvizin vetëm në një drejtim që është drejtimi i vezës. Pasi veza të jetë fekonduar, qelizat vazhdojnë të ndahen duke krijuar një embrion, i cili përfundimisht udhëton në mitër ku ndodh implantimi”.

Sa duhet mbajtur tamponi?

Mjekët këshillojnë që të mos e mbani atë për më shumë se 12 orë, pasi në të kundërt mund të ndryshojë pehashi vaginal dhe mund të shkaktohen infkesione të ndryshme.

Shumë gra kanë ndarë eksperiencat e tyre të suksesshme të përdorimit të tamponit, ndërsa mjekët thonë se këto eksperienca mund të jenë sa të rastësishme aq edhe efektive.

Lexo edhe: Kur mund te perdor tampon pas lindjes?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Helmimi i klorit, fëmijët përfundojnë...

Pushimiet e një familjeje morë një kthesë të frikshme për keq, dhe kulmi arriti kur u drejtuan me urgjencë në spital. Nëna e tre fëmijëve, Kathy Hartman ka rrëfyer ngjarjen,...

Vitamina B: A duhet t’ju...

Është mbi të gjitha vitamina B që favorizon zhvillimin e plotë të organizmit: ushqyes që trupi i njeriut nuk është në gjendje ta sintetizojë në mënyrë autonome dhe që duhet...

A është mirë të stërviteni...

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini alkool? Gjëja e parë është se kur pini alkool, ju po nisni një sërë ndryshimesh fiziologjike. Pasi të kapërceni alkoolin, ai shkon në...

Përllogaritja e periudhës së lindjes,...

Llogaritja e kohës është gjithçka. Dhe kur është fjala për ardhjen në jetë të foshnjave, gratë në SHBA po mendojnë shumë mirë për këto llogaritje. Sipas hulumtimeve të reja lindjet...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X