A mund të ngel shtatzanë menjëherë pas ciklit menstrual?

0 0

Dyshoj se kam ngelur shtatzanë, pasi më kanë ikur periodat. A ka gjasa të ndodhë diçka e tillë?

Nuk ka shumë gjasa të ngelni shtatzanë menjëherë pasi ju kanë ikur periodat, por kjo nuk është diçka e pamundur. Mundësitë tuaja për të mbetur shtatzënë sapo ju kanë ikur periodat varen nga sa i gjatë është cikli juaj dhe sa kanë zgjatur periodat.

Një nga vezoret tuaja do të lëshojë një vezë (ovulim) rreth 14 ditë para fillimit të periodave. Dita e parë e periodave, kur nisni gjakderdhjen, llogaritet si dita e parë e ciklit tuaj. Nëse keni një cikël 28-ditor, zakonisht do të ovuloni mes 10 dhe 15 ditësh të ciklit tuaj.

Gjatë periudhave një vezë zakonisht zhvillohet, gati për lirimin e ciklit të mesëm. Koha që duhet për një vezë të pjekur brenda vezores mund të ndryshojë. Kjo do të thotë që dita që ovuloni mund të ndryshojë nga cikli në cikël.

Nëse cikli juaj është i shkurtër, 22 ditë për shembull, atëherë mund të ovuloni vetëm disa ditë pas periodave, nëse ato zgjasin shtatë ditë. Koha më e gjatë që sperma mund të mbijetojë në mukusin pjellor të qafës së mitrës është shtatë ditë. Kështu që mund të jetë e mundur që ju të mbeteni shtatzënë nëse ovuloni pak më herët se zakonisht.

Megjithatë, ka më shumë gjasa që spermatozoidi të ketë një jetëgjatësi prej dy deri në tre ditë, madje edhe më pak nëse nuk ka lëngje pjellore të qafës së mitrës.

Lexo edhe: Te njohim ditet e ovulimit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X