Kripë në dietën e fëmijës? Ja cila është zgjidhja më e mirë

0 0

Zgjidhja më e mirë do të ishte të shmangni shtimin e kripës për ushqimin e foshnjave.

Foshnjat dhe fëmijët kanë nevojë vetëm për një sasi të vogël të kripës në dietën e tyre dhe kjo nevojë zakonisht plotësohet përmes qumështit të gjirit ose formulës për të miturit. Ndërsa fëmija juaj fillon të rritet de të hajë ushqime solide, ai do të marrë shumë kripë “të fshehur” në këto ushqime. Edhe për të rriturit nuk është mirë që të shtojmë shumë kripë në ushqime.

Shtimi i kripës në ushqimin e një fëmije mund të jetë i dëmshëm për veshkat e tij të papjekura, të cilat mund të mos jenë në gjendje të përpunojnë kripën e tepërt. Ushqimet e kripura të foshnjave gjithashtu mund të çojnë në një preferencë të përjetshme për ushqimet e kripura dhe që mund të rrezikojnë shëndetin e ardhshëm të fëmijës. Kujtojmë se dëshira e madhe për kripën pasohet nga presioni i lartë i gjakut dhe një numër problemesh të tjera shëndetësore.

Ndoshta mund t’ju duket joshëse idea për të shtuar kripë në ushqimin e një fëmije në mënyrë që të përmirësoni shijen e ushqimit që i jepni, por ka plot mënyra më të mira për ta inkurajuar fëmijën të hajë ushqime.

Provoni të eksperimentoni me shije dhe kombinime të ndryshme të ushqimeve për foshnja.

Lexo edhe: Nese konsumoni shume kripe jeni duke shkaterruar kockat tuaja


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X