10 ushqimet më të mira për bebin

0 16

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t’u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot përmbajnë yndyrna të shëndetshme, ndërsa bananet janë të ngarkuara me kalium. Boronicat janë të mbushura me antioksidantë, ndërsa brokoli ofron fibra dhe folate. Edhe thjerrëzat edhe mishi janë të mbushura me proteina. Kumbullat e thata mund të ndihmojnë me kapsllëkun, dhe kosi ndihmon në formimin e kockave dhe dhëmbëve të shëndetshëm. Patatet e ëmbla dhe kungujt e dimrit janë burime të shkëlqyera të beta-karotenit dhe vitaminës C.

Sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë, është e rëndësishme t’i ofroni fëmijës suaj një shumëllojshmëri ushqimesh të shëndetshme. Ka shumë ushqime të shëndetshme dhe miqësore për fëmijën, por këto 10 të rekomanduara nga mjekët dhe dietologët dallohen.

Ushqimet e para më të mira për bebin

Avokadot

Kjo frut-perim është e pasur me yndyrna të shëndetshme të pangopura që ndihmojnë në rritjen e zhvillimit të trurit. Në fakt, përbërja yndyrore e avokados është disi e ngjashme me atë të qumështit të gjirit.

Bananet

Të njohura si një burim i mirë i kaliumit, ky frut përmban gjithashtu vitamina B6 dhe C, fibra dhe magnez.

Boronicat

Boronicat “shpërthejnë” nga antioksidantët. Bluja e thellë dhe e shkëlqyeshme e këtyre frutave vjen nga flavonoidet që ndihmojnë sytë, trurin dhe madje edhe traktin urinar të foshnjës.

Brokoli

Është një burim i pasur i lëndëve ushqyese thelbësore, duke përfshirë fibrat, folatet dhe kalciumin. Prezantojeni fëmijën tuaj me aromën e guximshme të brokolit herët dhe ju do të zgjeroni shijet e tij dhe do të inkurajoni një dashuri të përjetshme për perimet jeshile.

Thjerrëzat

Fasulet dhe bishtajoret e tjera përmbajnë shumë proteina dhe fibra. Por ndryshe nga fasulet më të mëdha, thjerrëzat e vogla ziejnë në një pure të këndshme që është e përshtatshme për kafshimet e bebeve. Ata janë gjithashtu një nga ushqimet më të lira të shëndetshme që mund të blini.

Mish

Mungesa e hekurit mund të shkaktojë anemi. Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon mishin si ushqimin e parë, sepse është një burim i shkëlqyer i proteinave, zinkut dhe hekurit, veçanërisht mishi i kuq dhe mishi i errët i shpendëve. Plus, foshnjat thithin hekurin më lehtë nga mishi sesa nga drithërat e fortifikuara me hekur, një tjetër ushqim i parë i zakonshëm.

Kumbullat e thata

Këto fruta të përulura nuk duken magjepsëse, por janë të buta, të ëmbla dhe plot fibra. Fëmija juaj mund të vuajë nga kapsllëku kur kalon në ushqime të ngurta, pasi është një ndryshim i madh për sistemin e tyre. Shtoni kumbulla të thata në dietën e foshnjës tuaj për të ndihmuar tretjen.

Patate e ëmbël

Patatet e ëmbla janë një nga ushqimet e para më të njohura për foshnjat, të cilët priren të pëlqejnë ëmbëlsinë dhe strukturën e tyre. Këto perime me rrënjë shumëngjyrëshe janë të mbushura me beta-karoten, vitaminë C dhe minerale, duke përfshirë hekurin dhe bakrin.

Kungull dimëror

Kungujt e fortë dimërorë me mish portokalli ose të verdhë, kanë shumë përfitime, njëra prej të cilave është se ato janë jashtëzakonisht të pasura me beta-karoten, injohura si i shkëlqyera për sytë. Kungulli është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës C. Ëmbëlsia natyrale dhe një strukturë kremoze shtojnë tërheqjen e varieteteve të dimrit.

Kos

Kosi kremoz është i pasur me kalcium dhe vitaminë D, të nevojshme për kocka dhe dhëmbë të shëndetshëm. Fëmija juaj mund ta konsumojë atë në 4 deri në 6 muaj, shumë përpara se të jetë gati për qumështin e lopës. Zgjidhni kos të thjeshtë pa sheqer të shtuar. Kërkoni gjithashtu një markë me kulturat më të gjalla, të cilat ndihmojnë në rregullimin e baktereve të mira në traktin tretës të foshnjës tuaj. Sigurohuni që të merrni kos me qumësht të plotë – foshnjat kanë nevojë për kalori nga yndyra.

Lexo edhe: Ushqimet e para të bebit, çfarë t’i prezantoni në secilën moshë?


 1. gate.io app

  Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

 2. Adilynn T. L. Dunlap

  I can’t get enough of your insightful articles and engaging stories. Thank you for sharing your passion with the world!

 3. online temp mail

  I do agree with all the ideas you have introduced on your post They are very convincing and will definitely work Still the posts are very short for newbies May just you please prolong them a little from subsequent time Thank you for the post

 4. Small SEO Tool

  Hello i think that i saw you visited my weblog so i came to Return the favore Im trying to find things to improve my web siteI suppose its ok to use some of your ideas

 5. Kristin Collier

  What i don’t understood is in reality how you’re now not really a lot more smartly-favored than you might be now. You’re very intelligent. You understand therefore significantly in terms of this topic, produced me personally believe it from a lot of numerous angles. Its like women and men are not interested except it is one thing to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs outstanding. Always care for it up!

 6. Golda Hegmann

  Toolbox Hub appears to be a comprehensive online resource offering a wide array of tools designed to streamline and enhance various tasks for professionals, students, and everyday internet users. Its extensive suite of text tools, including generators for dummy text and legal documents, as well as converters and counters, provides essential assistance in content creation and editing. The image editing tools, from basic resizing to more complex conversions, make it an invaluable asset for graphic designers and photographers alike. Moreover, Toolbox Hub’s calculators cover an extensive range of needs from basic arithmetic to more specialized calculations like sales tax and loan estimations, appealing to a broad audience including individuals in finance and academia. The unit converter tools further extend its utility, offering quick and accurate conversions across various units, making it a go-to resource for engineers, scientists, and students. For the tech-savvy, the website offers a collection of binary and website management tools that can aid in coding, website optimization, and debugging. These features are particularly beneficial for developers and webmasters looking to enhance their site’s performance and user experience. Overall, Toolbox Hub positions itself as a versatile and powerful ally in the digital world, providing a multitude of tools under one roof to simplify complex tasks, enhance productivity, and foster creativity. Its intuitive design, coupled with the sheer variety of tools available, makes it an attractive option for anyone looking to optimize their digital tasks. Whether you’re drafting a document, editing an image, or calculating complex equations, Toolbox Hub seems equipped to provide the necessary tools for a wide array of tasks.

 7. Elijah Crawford

  Güvenilir bir şekilde kapıda ödemeli veya havaleli olarak Trabzon elektronik sigara alışverişi yapmak isteyen kullanıcılar web sitemizden sipariş oluşturabilirler. Unutmayın Türkiye’nin en güvenilir Trabzon elektronik sigara sitesiyiz. Toplu olarak Smok Elektronik Sigara , Vaporesso Elektronik Sigara , Voopoo Elektronik Sigara , Uwell Elektronik Sigara , Joyetech Elektronik Sigara , Wismec Elektronik Sigara satın almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz. VozolElektronikSigara

 8. Marianne Will

  Wonderful web site Lots of useful info here Im sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious And obviously thanks to your effort

 9. Katelynn Nicolas

  PromptScroll – Where AI Meets Affordability and Innovation.

 10. Orlando Q. Reeves

  Thank you for creating such valuable content. Your hard work and dedication are appreciated by so many.

 11. Celeste Brielle Riggs

  I always leave this blog feeling inspired and motivated to make positive changes in my life Thank you for being a constant source of encouragement

 12. Edward Soto

  Your writing is so eloquent and engaging You have a gift for connecting with your readers and making us feel understood

 13. Madyson Ava Hayden

  Your latest blog post was truly inspiring and had some great insights. I can’t wait to see what else you have in store.

 14. smm

  upysm.com 是一個專業的社交媒體推廣平台,提供各種刷粉絲服務,讓您的Instagram、Facebook、Youtube等帳號快速增加人氣和影響力。無論您是個人創作者還是企業品牌,我們都可以為您量身定制最合適的方案,讓您在社交媒體上脫穎而出。

 15. Kingston Larsen

  I couldn’t stop scrolling and reading, your content is truly one-of-a-kind. Thank you for all the time and effort you put into creating such amazing content.

 16. Harmony Lexi Stephanie Sawyer

  Thank you, I have just been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have found out so far. However, what in regards to the bottom line? Are you certain concerning the supply?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Pse duhet të vazhdojmë ushqyerjen...

Duket sikur të ishte dje dita kur fëmija juaj ishte një foshnjë e vogël që bënte gurgullima të vogla të ëmbla. Por tani bebi juaj është rritur. Ashtu si rrobat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X