loading

A duhet zëvendësuar mishi i kuq me mishin e bardhë? Publikohet studimi

Për shumë vite, shumë ekspertë të shëndetit kanë menduar se zëvendësimi i mishit të kuq me mish të bardhë ishte zgjidhja e duhur. Mishi i kuq ka qenë i lidhur...

Qershor 14, 2019

Çokollata e zezë është eliksiri i rinisë: Ndalon prishjen e dhëmbëve dhe ju mban në formë

40 gramë në ditë çokollatë e zezë për t’u relaksuar, ju bën të humbisni peshë dhe të qëndroni të rinj. Kjo është ajo që deklaron Cristina Settanni, një profesore në...

Qershor 11, 2019

Proteina në tryezë: nëse e teproni mund të prekeni nga këto sëmundje

Anketa e ushqimit tek 2,600 njerëz Mostrat e zgjedhura kishin një karakteristikë të përbashkët: të gjithë ndiqnin një dietë të pasur me mish të kuq. Rezultatet e arritura nga ky...

Qershor 9, 2019

A mund të hamë makarona për darkë?

Më shumë gjumë, por jo më shumë kilogramë Sipas studimit amerikan, në fakt, mund të hani makarona në mbrëmje veçanërisht nëse vuani nga çrregullimet e gjumit. Veprimi qetësues i makaronave...

Maj 8, 2019

Një tjetër arsye përse duhet të hani mëngjes

Një studim i botuar nga hulumtuesit nga Birmingham konfirmon rëndësinë e ngrënies së mëngjesit para aktivitetit fizik, pasi digjni më shumë karbohidrate gjatë aktivitetit fizik dhe përshpejthet metabolizmi i vaktit...

Maj 2, 2019

Shtimi i fibrave në dietë ndikon kështu në organizmin tonë

  Parandalimi i obezitetit, i sindromës metabolike të çrregullimeve të zorrëve mund të bëhet në tavolinën e ngënies duke shtuar fibrat. Kjo mbështetet nga një grup hulumtuesish të SHBA nga...

Maj 2, 2019

Ja si të veprojmë kur fëmija nuk ha perime

  Fëmija nuk ha perime? Është e zakonshme, fëmijët dhe perimet nuk janë gjithmonë në marrëdhënie të mirë. Faji mund të jetë i shijes së hidhur të shumë perimeve, por...

Prill 28, 2019

Fëmijët duhet të pijnë shumë ujë sidomos në këto situata

  Për t’u rritur mirë, ekspertët e Shoqërisë Italiane të Pediatrisë Parandaluese dhe Sociale informojnë se fëmijët duhet të pijnë shpesh ujë. Trupi i tyre, në fakt, përbëhet nga 75%...

Prill 28, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X