Ushqimet që “ju sjellin” në humor

0 0

Humori i mirë mund të gjendet edhe në tryezën e ngrënies,veçanërisht në kohën e pandemive, të cilat sipas OBSH-së shkaktuan “lodhjen covid-19” ose “lodhje pandemike” në 60% të evropianëve! Thjesht duhet të dini se si të zgjidhni ushqimet e duhura dhe praktikat më të përshtatshme për mirëqenien tuaj.

Ushqime të mira për trupin dhe mendjen

Në ditën e lumturisë, Luca Piretta, nutricionist dhe gastroenterolog në Universitetin Biomedical Campus të Romës dhe Paola Medde, psikologe-psikoterapiste, identifikuan disa ushqime dhe praktika që promovojnë humor të mirë dhe janë të mira për mendjen dhe trupin.

7 ushqimet e lumturisë

Sipas Dr. Piretta, ushqimet që nuk duhet të mungojnë kurrë në dietë për të siguruar mirëqenien janë si më poshtë:

1. Çokollatë e zezë. Konsiderohet si antidepresiv natyral. Falë aromës, shijes dhe përmbajtjes së triptofanit dhe teobrominës, ajo stimulon endorfinën dhe rrit prodhimin e serotoninës, “hormonit të lumturisë”.

2. Mishi i bardhë. Mishi i pulës dhe gjelit të detit janë mish i pasur me triptofan, pararendës thelbësor i aminoacideve të sintezës së serotoninës. Ato janë gjithashtu ushqime të lehta dhe me vlera ushqyese, lehtësisht të tretshme.

3. Fruta të thata (arra, lajthi, bajame, fistikë). Janë një burim i vitaminës B1, acidit folik dhe zinkut, substanca të afta për të kapërcyer gjendjet depresive. Janë gjithashtu të pasura me magnez, një mineral që kontribuon në relaksimin e muskujve, duke dhënë një ndjenjë relaksimi dhe pushimi.

4. Drithëra të plota (makarona, oriz dhe bukë). Të pasura me karbohidrate, ato me miell të plotë preferohen sepse janë më të pasura me substanca që ofrojnë humor të mirë dhe ndjenjën e mirëqenies, siç janë magnezi dhe seleni.

5. Peshk blu. Peshqit si sardelet janë burime të acideve yndyrore omega 3 që ndikojnë në zhvillimin e sistemit nervor dhe lirimin e serotoninës dhe dopaminës, hormonit të euforisë.

6. Farat e susamit, kungullit dhe avokados. Falë përmbajtjes së tyre të lartë të tirozinës, ato stimulojnë një prodhim më të madh të dopaminës, një hormon që rrit ndjenjën e kënaqësisë dhe përmbushjes.

7. Farat e lulediellit. Të pasura me magnez dhe vitaminë B6, substanca që ulin stresin, ankthin dhe lodhjen.

Kini kujdes nga mosha të ndryshme

Ka edhe këshilla të personalizuara bazuar në moshën. Për të moshuarit, Dr. Medde rekomandon të bëni një shëtitje të shkurtër në natyrë dhe pak kopshtari me bimët tuaja në shtëpi, praktika që do të ndihmonin në kapërcimin e ndjenjës së vetmisë, ju shpërqendrojnë dhe risjellin buzëqeshjen.  Ai sugjeron të zgjidhni me kujdes kombinimet, të tilla si mishi i pulës ose gjelit të detit me ananas, sepse “nga njëra anë – shpjegon Piretta – vitamina C në ananas promovon thithjen e hekurit që gjendet te pula dhe rrit sistemin imunitar, nga ana tjetër, fruti është i pasur me bromelainë, një enzimë që stimulon tretjen e proteinave dhe çliron triptofanin për të dhënë mirëqenie”.

Për të rriturit ai sugjeron ndarjen e aktiviteteve me të vegjlit, për shembull përgatitjen dhe gatimin së bashku. Në këtë mënyrë të gjithë do të argëtohen dhe, për më tepër, të rriturit do të jenë në gjendje të japin një shembull të mirë për fëmijët që kanë prirjen të përthithin gjendjen e të rriturve. “Ndarja” e aktiviteteve është gjithashtu thelbësore për më të rinjtë, fëmijët dhe adoleshentët.

Përveç një diete të shëndetshme, mirëqenia psikofizike garantohet edhe nga aktiviteti i rregullt fizik. Lëvizja, në fakt, stimulon prodhimin e disa hormoneve të lumturisë, të tilla si serotonina dhe dopamina.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Si të mbrojmë stomakun gjatë...

Antibiotikët kryejnë funksionin e eliminimit të infeksioneve bakteriale brenda trupit. Por antibiotikët nuk pastrojnë vetëm sëmundjen që shkaktojnë bakteret e këqija. Ata gjithashtu vrasin bakteret "e mira" të pranishme në...

Sekreti në ushqyerje që na...

EPIC, një studim i fundit multidisiplinar i publikuar në revistën shkencore "PLOS Medicine", ka treguar se shumëllojshmëria e ushqimit është baza e jetëgjatësisë. Për studiuesit, në fakt, "diversiteti në të...

Ide për ushqime të shëndetshme...

Ditët e fundit është bërë publik lajmi se Ministria e Arsimit dhe e Shëndetësisë kanë vendosur të ndalojnë disa ushqime që konsiderohen të pashëndetshme për t’u marrë me vete nga...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X