8 ushqimet që ju bëjnë më shumë keq se sa cigaret

Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të cilat i përfshijmë në dietën tonë duke i quajtur të dobishme, mund...

14 Shtator, 2019

Fëmija nuk ha peshk? Provoni t’ia jepni në këtë mënyrë

Për të kapërcyer mosbesimin tipik të bebeve ndaj shijes së peshkut, mund të përpiqeni ta propozoni atë në formën e mini qofteve. Por nëna dhe babi duhet të japin një...

13 Shtator, 2019

10 ushqime të shëndetshme që mund t’ju dëmtojnë nëse nuk i hani siç duhet

Më poshtë ju sjellim një listë të 10 ushqimeve të shëndetshme që mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tonë nëse nuk jemi tepër të kujdesshëm. Mishi, shpendët dhe ushqimet...

12 Shtator, 2019

Kjo ide për drekën e fëmijës tim në shkollë më ndryshoi jetën

Dy vite më parë djali im ishte gati të shkonte në shkollë dhe unë kisha frikë.  Si shumë prindër unë isha e emocionuar sepse ai ishte fëmija im I parë,...

16 Gusht, 2019

6 gjërat që duhet të dini për kungullin e njomë

Një nga ushqimet më të përdorura në verë, është kungulli i njomë. A i dini vetitë ushqyese të tij? Së pari, sa kalori ka kungulli i njomë? Jo shumë, në...

16 Gusht, 2019

Doni shëndet më të mirë të zemrës? Vendosini urgjentisht këto ushqime në pjatën tuaj

Për studimin, studiuesit analizuan të dhënat e mbledhura nga më shumë se 10 000 njerëz të moshës së mesme në SHBA, të cilët u ndoqën nga viti 1987 deri në...

13 Gusht, 2019

Përfitimet shëndetësore të patëllxhanëve

Një filxhan me patëllxhan  të prera në kuba siguron vetëm 20 kalori, por ofron disa lëndë ushqyese të rëndësishme. Antocianinat, pigmentet që i japin patëllxhanëve ngjyrën e tyre të purpurt,...

10 Gusht, 2019

A mund t’i hamë lëvozhgat e portokallit dhe a duhet ta bëjmë?

Përveçse për t’I përdorur diku të grira, lëvozhgat e portokallit zakonisht hiqen dhe hidhen para se të hahet fruti. Megjithatë, ka plot argument që thonë se lëvozhgat e portokallit përmbajnë...

10 Gusht, 2019
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X